Üreticide Buruk Sevinç

-


sahin-bilgic

ADANA Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Şahin Bilgiç, pamuk ve yağlı tohumlu bitkilerde fark ödeme desteklerinin kilo başına 10 kuruş artmasının üreticinin beklentisine tam cevap vermediğini, buruk bir sevinç yaşattığını söyledi.

Umutlarının 2017 yılından itibaren ‘Stratejik Tarımsal Havza Modeli’ uygulanmaya başlamasıyla daha da artacağını belirten ATB Başkanı Bilgiç, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Dışa bağımlı olduğumuz, yıllık yaklaşık 4 milyar dolar üzerinde ithalat gerçekleştirdiğimiz ve ülkemiz için stratejik öneme sahip pamuk, soya fasulyesi gibi yağlı tohum üretiminin ve üretim alanlarının artırılması için bu yıl açıklanan fark ödeme desteklerin önümüzdeki yıldan itibaren daha etkin bir ‘Stratejik Tarımsal Havza Modeli’ içinde açıklanmasıdır. Destekleme modeli geliştikçe pamuk ve yağlı tohumda dışa bağlılığımız ve dış ithalat açığımızın azalması kaçınılmaz olacaktır. Pamuk ve yağlı tohumlardaki fark ödeme destekleri artırıldıkça ülkemizde soya ve pamuk üretiminin dışa bağımlılığı azalarak devam edecektir. Bölgemizde ikinci ürün pamuk ve soya ekim alanlarının artması beklenmektedir.”

İLK BUĞDAY HASADI ADANA’DA
Yılın ilk buğday hasadının Adana’da başladığını vurgulayan Başkan Bilgiç şunları kaydetti: “Ülkemizde üretimi yapılan birçok tarımsal ürünün ilk hasadının yapıldığı yer Çukurova’dır. Bu sezonda da ilk buğday hasadı ilimizin Yumurtalık ilçesinde gerçekleştirilmiştir. Öncelikle sezonun bölgemiz ve ülkemiz üreticisi için bereketli ve bol kazançlı olmasını diliyorum. Borsamız kotasyonunda yer alan buğday ürünümümüzün ilimiz ekonomisindeki yeri ve üretim alanı yönünden kapladığı alan önem arz etmektedir. Hasadın başlaması ile temel gıda maddesinin ham maddesi olan buğday bölgemizdeki ilgili sektörlere de önemli bir ekonomik hareketlilik sağlayacaktır.”

www.hurriyet.com.tr

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir