Üniversitelerin patentleri, sanayi ile buluşuyor

-
Üniversitelerin patentleri, sanayi ile buluşuyor

Üniversiteler ile sanayi sektörünü bir araya getiren Üniversite-Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu (ÜSİMP) Patent Fuarı, 11-12 Kasım 2015 tarihlerinde Harbiye Askeri Müze’de gerçekleşecek.

Usimp LogoÜSİMP Patent Fuarı; üniversiteler bünyesindeki Teknoloji Transfer Ofisleri’nin (TTO) teknoloji portföylerini, sektör temsilcilerine ve yatırımcılara tanıtmalarına olanak sağlamak ve sinerji ortamı yaratmak amacıyla, üniversite ile yatırımcıyı bir noktada buluşturacak. Üniversiteler özelinde yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucunda, başvuru sürecine dâhil olan veya tescil altına alınan patentler, potansiyel girişimcilere ve sanayicilere tanıtılacak.

Fuarın katılımcıları arasında; akademisyenler, TTO yetkilileri, Ar-Ge Merkezleri, Girişimciler, Teknoparklar, Bireysel Buluşçular, Üretici ve Ticari Firmalar, Özel Araştırmacılar, Danışmanlar, Patent Vekil Ofisleri, Özel veya Devlet Destekli Araştırma Enstitüleri, Bilim Parkları, Laboratuvarlar, Fikri Haklar ile ilgili Kurum ve Kuruluşlar, Buluş Dernekleri bulunuyor.

Destek Patent Kemal Yamankaradeniz“Hem üniversiteler hem de sanayici kazanacak”

ÜSİMP Patent Fuarı katılımcı ve sponsor firmaları arasında yer alan Destek Patent’ in Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, “Üniversitelerde üretilen bilginin ticari değer olarak ele alınması ve işlenmesi oldukça önemli. TTO’lar bu amaçla oluşturuldu ve akademisyenlerin bilgi birikimlerini sanayinin hizmetine sunmasıyla bu birikim, ürün ve teknolojiye dönüşecektir. Üniversitelerin TTO bölümlerinden beklentimiz büyük. Özgün fikirlerin geliştirildiği yegâne ortamlar olarak ön plana çıkan üniversiteler, tescil altına aldıkları buluşları ticari boyuta taşıyacak atılımlar da yapmalı. Bu noktada sanayi sektörü ile yapılan işbirlikleri sayesinde hem üretimin değerinin ve hacminin artmasına yardımcı olacak hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir