“Uluslararası kuruluşlar Türkiye’nin tarım yapmasını istemiyor”

-
“Uluslararası kuruluşlar Türkiye’nin tarım yapmasını istemiyor”

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, uluslararası kuruluşların Türkiye’nin tarım yapmasını istemediğini belirterek, “Hele 2001 krizi sonrasında uluslararası bütün kuruluşlar neredeyse Ankara ziyaretleri sırasında ‘Tarımla ne uğraşıyorsunuz’ diyorlardı. Tarım ve hayvancılığı ihmal etme şansımız yok” dedi.  

Edirne HisarcıklıoğluEdirne Ticaret Borsası tarafından organize edilen “Tarımın Yıldızları” ödül töreninde konuşan Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin çok verimli topraklara sahip olduğunu, bunun da en iyi şekilde kullanılması gerektiğini belirtti.

Dünya nüfusunun her yıl 78 milyon arttığını, buna bağlı olarak dünyada tarım ve tarım ürünlerine olan ihtiyacın da her geçen gün arttığını aktaran Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Dünya nüfusu bir Türkiye nüfusu kadar artıyor. Dünyada son 10 yılda 500 milyon kişi az gelirliden orta gelirli sınıfına yükselmiş. Yani köyden kente göç etmiş. Bunlar köyden kente geçince ne yapmaya başladı? Tüketmeye başladı. Tarım ürünlerini tükettiği için son 10 yılda en çok tarım ürünlerinin fiyatı artmış.

Türkiye bugün tarım ve hayvancılığı ihmal edemez. Allah bize öyle bir topraklar vermiş ki, ekilebilir arazi büyüklüğü açısından dünya yedincisiyiz. Bu müthiş bir coğrafya, müthiş bir iklim. Sakın ha sakın tarım ve hayvancılığı ihmal etmeyin. Böyle bir lüksümüz yok. Allah yarın bize hesap sorar. Tarım ve hayvancılıkta gelecek ve para var. Haberiniz olsun.”

Uluslararası kuruluşların Türkiye’nin tarım yapmasını istemediğini, özellikle 2001 krizinde bunun daha fazla fark edildiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Bize zamanında uçağı bıraktıkları gibi tarımı da bırakın diye tavsiyeler geliyor. Hele 2001 krizi sonrasında uluslararası bütün kuruluşlar neredeyse Ankara ziyaretleri sırasında ‘Tarımla ne uğraşıyorsunuz’ diyorlardı. Ben arkadaşlarıma bir araştırma yaptırdım. Baktım ki tarım ticaretinin yüzde 70’i küresel ölçekli iş yapan 10 firmanın elinde. Daha fazla iş yapabilmek için ‘Türkiye ve diğer firmalar tarımdan çıksın’ diye uğraşıyorlar” ifadelerini kullandı.

Gecede konuşmaların ardından 2010-2014 yılları arasında yüksek tescil ücreti ödeyen ve meslekte 30-40 ve 50 yılını dolduran Edirne Ticaret Borsası üyelerine plaketleri verildi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir