Üç parti anlaştı, zeytinlik maddesi tasarıdan çıktı

-
Üç parti anlaştı, zeytinlik maddesi tasarıdan çıktı

Sanayinin desteklenmesi amacıyla yeni düzenlemeler getiren Üretim Reform Paketi’nde yer alan, ancak tepkiler üzerine komisyona geri çekilen zeytinliklere ilişkin madde, 3 partinin ortak önergesiyle tasarı metninden çıkartıldı. Söz konusu düzenlemenin 7 defa Meclis’e geldiğini hatırlatan Bakan Faruk Özlü , “Reddetmekle sorun çözülmüyor. Zeytinlik sahalarla ilgili bir tanımın yapılmasına, buralarla ilgili bir yapılanmaya ihtiyaç var. Bu ihtiyaç giderilmedikçe 7 defa da, 17 defa da 27 defa da bu düzenleme Meclis’e gelebilir. Dünya dönmüyor deseniz de dönüyor” dedi.

Kamuoyunda Üretim Reform Paketi olarak bilinen Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nda yer alan zeytinliklerle ilgili düzenlemeler tartışma yaratmıştı.

zeytin-agaci-gidahattiKomisyona göre çekilmişti

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda görüşülerek TBMM Genel Kurulu gündemine giren tasarıdaki, zeytinlik sahaların, Bakanlıklarca kamu yararı kararı alınan ve alternatif alan bulunamayan yatırımlara açılmasına ilişkin 2’inci maddesi, tepkilerin devam etmesi üzerine komisyona geri çekilmişti.

ziya-altunyaldiz-gidahattiSöz konusu maddeyi görüşmek üzere toplanan TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda, AK Parti, CHP ve MHP’nin ortak önergesiyle, zeytinliklerle ilgili maddenin düzenlemeden çıkarılmasına karar verildi.

Komisyon Başkanı AK Parti Milletvekili Ziya Altunyaldız, “Çoğulcu demokratik bir anlayışla tüm kesimlerin görüşlerini aldık ve 3 parti grubu da uzlaşı temin ettik. Sonuç olarak zeytinlik maddesinin üretim reform tasarısından çıkarılması kararı aldık” dedi.

faruk-ozlu-komisyon-gidahatti“Dünya dönmüyor deseniz de dönüyor”

Zeytinliklerle ilgili maddenin 3 partinin anlaşmasıyla tasarıdan çıkartılması üzerine komisyonda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ise söz konusu düzenlemenin 7 defa Meclis’e geldiğini hatırlattı. Özlü, “Sayın vekiller reddetmekle sorun çözülmüyor. Zeytinlik sahalarla ilgili bir tanımın yapılmasına, buralarla ilgili bir yapılanmaya, siz ne derseniz deyin bir ihtiyaç var. Bu ihtiyaç giderilmedikçe 7 defa da, 17 defa da 27 defa da bu düzenleme Meclis’e gelebilir. Dünya dönmüyor deseniz de dönüyor” dedi.

Üretim Reform Paketi çıkacak

Zeytinliklerin yatırıma açılmasına ilişkin maddenin dışında kalan Üretim Reform Paketi düzenlemelerini içeren tasarının ise TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerine devam edilecek.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir