TZD: Yaş sebze ve meyve ihracatı azalıyor

-


TZD: Yaş sebze ve meyve ihracatı azalıyor

TZD Genel Başkanı Yetkin, Rusya dışındaki pazarlara yapılan yaş sebze ve meyve ihracatında düşüş yaşandığı bildirdi.

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, Türkiye’nin yaş sebze ve meyve ihracatının son dönemde azalış trendi içine girdiğini belirtti.

Yetkin, yazılı açıklamasında, geçen yıl ocak-eylül ayları arasında 1 milyar 504 milyon dolar olan Türkiye’nin yaş sebze ve  meyve ihracatının, bu yıl aynı dönemde 1 milyar 270 milyon dolara gerilediğini ifade etti.

Yaş meyve ve sebzede en büyük ihracat pazarının Rusya olduğuna dikkati çeken Yetkin, “Türkiye’nin yaş sebze ve meyve ihracatı son dönemde azalış trendi içine girdi. Geçen yıl ile bu yıl kıyaslandığında diğer pazarlara yaptığımız ihracat genelde düşerken Rusya pazarına yaptığımız ihracatta miktar olarak artış olmuştur. Ancak ihracatta genelde yaşanan sıkıntı nedeniyle fiyatlar düştüğünden 550 milyon dolarlık ihracat bedeli azalmış ve 445 milyon dolara inmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın Türkiye’den ithal ettiği 4 ton nar ve 20 ton domatesi tehlikeli haşere bulunduğu gerekçesiyle iade ettiğini belirten Yetkin, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Ekim ayında da benzer bir olay olmuş ve yaklaşık 40 ton nar benzer gerekçeyle Türkiye’ye iade edilmiştir. Son olarak üç gün önce Rusya, Türkiye’den ithal edilen 23,5 ton domatesin ve 23  ton greyfurtun tehlikeli haşere bulunduğu gerekçesiyle ülkeye girişine izin vermemiştir. Geçtiğimiz yıllarda bu tür olaylar daha çok ilaç kalıntılarından dolayı yaşanırdı. Bu konuda alınan önlemler etkili olmuş ve son yıllarda önemli bir iade olayı yaşanmamıştır. Bu tür haşereler nedeniyle iade edilen ürünlerin iç pazara sürüldüğü yönünde iddialar ise çok daha ciddidir ve mutlaka araştırılmalıdır.”

http://www.dunya.com/

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir