Türkiye’nin tropik bahçesi Gazipaşa

-
Türkiye’nin tropik bahçesi Gazipaşa

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde Güney Amerika ve Güney Asya kökenli 6 tropik meyvenin deneme üretimleri başarıyla tamamlandı. Hem görüntü hem de tatları farklı olan litchi, passiflora, pitaya, mango ve longan ile ilçedeki tropik meyve sayısı 17’ye yükseldi.

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü (BATEM), Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Antalya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü işbirliğinde 2013 yılında başlatılan “Değişik Tropik Meyve Türlerinin Antalya Koşullarına Adaptasyonu Üzerinde Araştırmalar Projesi” kapsamında, 2014 yılında ABD’nin Florida eyaletinden deneme amaçlı passiflora, litchi, pitaya, longan, guava ve mango fidanları getirtildi. Bu fidanlarla, Gazipaşa’nın Macar, Çobanlar ve Yakacık mahallelerindeki çiftçilerin arazilerinde deneme bahçeleri kuruldu.

tropik-meyve-hasat-gidahattiDeneme amaçlı tropik bahçelerde dikimi yapılan passiflora, litchi, pitaya, guava, longan ve mango, bu yıl ilk meyvelerini verdi. Bu türlerden litchi, passiflora, pitaya ve mangonun az da olsa hasadına başlandı.

Görüntü ve tatlarıyla beğeni toplayan meyvelerin üreticide tanesi 15 liradan, kilogramı 60-70 liradan satılırken, söz konusu meyveler sadece hipermarketlerin raflarında bulunabiliyor.

Türkiye’nin tropikal meyve ambarı

Gazipaşa Kaymakamı Nurullah Kaya, ilçenin Türkiye’nin tropikal meyve ambarı olduğunu belirterek, “Tropikal konuda yetiştirilemez olduğu düşünülen birçok ürün Gazipaşa’da şu anda üniversitemiz, BATEM ve meraklı vatandaşlarımız sayesinde yetiştirilebiliyor. Bir numaralı tropikal ürünümüz muz. Artık muz bizden biri. Bölgemizin en büyük geçim kaynağı muz üretimi. Passiflora, mango, litchi, pitaya gibi yaklaşık 17 tropikal ürün yetiştiriliyor. 6- 7 üründe deneme üretimleri devam ediyor” dedi. Kaya, bu konuda 2018’de bir gençlik festivalinin hazırlıklarını yaptıklarını da sözlerine ekledi.

tropik-meyve-gidahattiBu yıl ilk meyvelerini verdi

2013 yılında başlatılan projede başarılı sonuçlar elde ettiklerini belirten Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Hamide Gübbük, özellikle meyvecilikle ilgili çalışmalarda uzun süre beklemek gerekirken, bu projede kendilerinin çok şanslı olduğunu dile getirdi. Projenin 6 türle başlatıldığını vurgulayan Gübbük, “Adaptasyon açısından özellikle guava ve passiflora ön plana çıktı. Fakat bir ürünü sadece yetiştirmek önemli değil, aynı zamanda bunun satışı da önemli. Passiflora ve guavada bir yılda iki kez ürün alabiliyoruz ve bu çok önemli bir avantaj” diye konuştu.

6 yeni üründe başarı sağlandı

Bugün Türkiye’de tropik meyveler denildiğinde genel olarak muz, mango, Hindistan cevizinin görülebildiği ve bilindiğini kaydeden Prof. Dr. Hamide Gübbük, “Son dönemde de papaya, pitaya gibi türleri görmeye başladık. Ama bizim getirdiğimiz longan, passiflora ve litchinin ileri aşamada yaygınlaşabileceğini düşünüyoruz. Çalışmamızda ilk aşamayı tamamladık. İkinci aşamada demonstrasyona geçeceğiz. Ön plana çıkan türlerin daha geniş alanlarda yetiştirilmesine öncülük edeceğiz. Ama ilk izlenimlerimize göre 6 türün 6’sı da burada başarılı sonuç verdi” dedi.

tropik-meyve-hamide-gubbuk-gidahatti

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamide Gübbük

Türkiye’nin ilk tropikal bahçesi

Yeni üretimi yapılan 6 türün Güney Amerika ve Güney Asya kökenli türler olduğunu belirten Prof. Dr. Hamide Gübbük, “Biz bunların fidanlarını Florida’dan getirttik. Türkiye’de kurulmuş ilk tropikal bahçe unvanını kazandı. Verdiğimiz emeğin karşılığını hem maddi hem manevi alacağız. Çünkü üreticilerimiz de arayış içinde. Yeni türler ilk geldiğinde biraz sancılı tarafları olur. Satılamaz, insanlar bu ürünleri bilmez ama öğrenildikçe ilgi artıyor” diye konuştu.

Passiflora ilk yıl meyve veriyor

Projenin yürütücülerinden Prof. Dr. Hamide Gübbük ve BATEM’den Dr. Beyza Biner, ürünlerin özellikleri ve fiyatlarına ilişkin de bilgi verdi. Passiflora dikildiği ilk yıl ve yılda iki kez meyve veriyor. Olgunlaştığında kırmızıya yakın bir renge bürünerek ağaçtan kendisi düşerek hasadı da çok kolay olan passiflora üreticiden tane olarak 2-2,5 lira, kilogram olarak da 30 TL’ye satılıyor. İçi kiviyi andıran meyvenin kendine özgü çok özel bir aroması var.

İthal mangolara göre daha leziz

Gazipaşa’da üretilen mangolar ise yurtdışından ithal edilenlere göre daha kaliteli ve daha yüksek fiyata alıcı buluyor. Yurtdışından nakil süresi nedeniyle de meyve tam olgunlaşmadan toplandığı için gerçek tadı oluşmuyor. Ancak Gazipaşa’daki mangolar ağaç dalında olgunlaştıktan sonra toplanıp pazara sunuluyor ve gerçek tadı oluşuyor. Burada üretilen mangolar 10 TL ile 30 liraya kadar fiyatlarda alıcı buldu.

tropik-meyve-litchi-gidahattiLitchi’nin kilosu 60 lira

Litchi ve longan, kardeş meyveler olarak anılıyor. Litchinin dışı olgunlaştığında kırmızı renge, longanın ise yeşile dönüşüyor. İkisinin de içi beyaz ve birbirine çok benziyor. Ancak litchi tadı ve görünümüyle longandan daha çok ön plana çıkıyor. Kilogramı ise üreticiden 60-70 TL’ye alıcı buluyor. Bazı marketlerde 3-4’ü 20 TL’ye satılıyor. Görüntü ve tat olarak litchiye benzeyen longan ise Ekim ayına doğru ilk meyvelerini verecek.

tropik-meyve-pitaya-gidahattiÜreticinin pitaya ilgisi

Kaktüse benzer ağacı ve olgunlaştığında muhteşem bir görüntüye sahip pitaya ise bölgede üreticilerin en çok rağbet ettiği yeni tropikal meyve türü. Tanesi 10-15 liradan alıcı bulan pitayanın meyve kısmı da mor ve beyaz renkleri ve tadıyla büyük ilgi çekiyor. Bir meyvenin ağırlığı ise 450 gramdan başlayıp 1 kiloya kadar çıkıyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir