Türkiye’nin sağlık karnesinde, ‘kanser korkusu’ ilk sırada

-
Türkiye'nin sağlık karnesinde,'kanser korkusu' ilk sırada

18-50 yaş aralığında 808 kişi ile görüşüldü ve Türkiye’nin sağlık haritası çıkarıldı. Buna göre, en çok korkulan hastalıkların başında kanser gelmesine karşın yalnızca dört kişiden biri check-up yaptırıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 70’i estetik operasyona karşı olmadığını belirtirken bu gruptaki her dört kişiden biri, bir gün kendisinin de estetik operasyon yaptırabileceğini belirtiyor. Katılımcıların yüzde 21’i ise dişçi korkusunu yenebilmiş değil.

Aksigorta tarafından Şubat ayında yaptırılan araştırma, CATI (Bilgisayar Destekli Telefon Anketi) yöntemi ile gerçekleştirildi. İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Bursa, Kayseri, Malatya, Samsun, Erzurum, Tekirdağ, Diyarbakır ve Trabzon’da yaşayan, kotalı örneklem yöntemi kullanılarak belirlenen 18 – 50 yaş grubuna dâhil Türkiye kent nüfusu temsili toplam 808 kişi ile ağırlık kullanılmadan gerçekleştirilen araştırmaya göre, yalnızca her dört kişiden biri check-up yaptırıyor.

Check-Up-5-gidahatti

Check-up yaptırmıyoruz ama kanserden korkuyoruz

Araştırmaya göre, check-up yaptırmayanların yüzde 51’i gerek görmediği için yaptırmadığını belirtirken yüzde 18’i vakit ayıramadığından bahsediyor. Yüzde 14 ise check-up yaptırmak için yeterince sağlıklı olduğunu düşünüyor. Erkeklerde check-up yaptırma düzeyi yüzde 33’ken kadınlardaki düzey yüzde 21.

Hastalıkların erken teşhisinde çok önemli bir adım olan check-up yaptırmayanların düzeyi yüzde 73’ken kanser gibi erken teşhisin çok önemli olduğu bir hastalıksa Türk halkının en çok korktuğu hastalıkların başında geliyor. Araştırmaya katılanların yüzde 77’si kansere yakalanmaktan korktuklarını belirtirken kanseri felç olmak (yüzde 22) ve kalp krizi geçirmek (yüzde 18) büyük farkla takip ediyor.

Check-Up-3-gidahatti

Türk halkı estetik operasyona karşı değil

Araştırmaya katılanların yüzde 70’i estetik operasyona karşı olmadığını belirtirken bu gruptaki her dört kişiden biri bir gün kendisinin de estetik operasyon yaptırabileceğini belirtiyor. Türkiye’deki 30 yaş altı nüfus estetik operasyonlara daha olumlu bakıyor. Estetik operasyon yaptırmak isteyenler arasında yüzde 36 burnundan memnun değil. Karın gerdirme ve saç ektirme de burun ameliyatlarının ardından geliyor.

estetik-gidahatti

 Gözlere ve dişlere yeteri kadar dikkat edilmiyor

Araştırmada ilgi çeken diğer iki başlık da göz ve diş sağlığı. 18-50 yaş nüfusun yüzde 21’i şimdiye kadar hiç göz muayenesi yaptırmamış. Türkiye’de her dört kişiden biri gözlük kullanıyor. Ortalama 26 yaşında gözlük kullanılmaya başlanıyor.

Dişçi korkusu hala devam ediyor. Araştırmaya katılanların yüzde 21’i dişçiden korktuğunu belirtiyor. Bu düzey kadınlarda yüzde 26’yken erkeklerde yüzde 16’ya düşüyor. Türkiye’de yaşayan hemen hemen herkes diş ağrısı çekiyor (yüzde 96). Nüfusun yüzde 38’i düzenli olarak muayene yaptırmıyor. Bu eğilim yaş ilerledikçe düşüyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir