Türkiye’nin kenevirle imtihanı

-

Türkiye’nin kenevirle imtihanı: Kendini ‘sıfırlayan’ yönetmelik değişikliği

26 yıl sonra değişen yönetmelik, bilimsel araştırma için kenevir üretimini destekler maddeler içeriyor. Ancak kenevirin çiçek kısmının yok edilme zorunluluğu, düzenlenen yeni yönetmeliği sıfırlıyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğin ikinci bölümündeki Madde 7’de, bilimsel çalışmalar için kenevir üretiminden ilk kez bahsedildi. Hatta araştırma amacıyla kenevir üretmek isteyenlere, izin dilekçelerini yılın dilediği vakti sunma hakkı da tanındı. İlk bakışta tıbbi kenevir üretimini destekler görünen yeni yönetmelik, Madde 13’te ise kendini sıfırladı.

madde7

“Kontrollerde esas amaç; izinsiz yetiştiricilik ile uyuşturucu madde üretimine mani olmanın yanı sıra, izinli kenevir üretiminde eğitim ve yayım çalışmaları ile tetrahydrocannabinol (THC) maddesi düşük kenevir çeşitleri kullanılarak uygun tekniklerle üretimin yapılmasını sağlamaktır” ifadeleri kullanılan Madde 13, bilimsel araştırmalar için ‘zorunlu’ materyal olan THC’ye izin vermiyor.

madde13

Yine Madde 13’te yer alan, “Hasat sonrasında esrar elde edilmesini önlemek için kenevir bitkisinin yan dal, yaprak ve çiçek gibi artıkları ilgili mevzuata uygun olarak derhal imha ettirilir” ibaresi de THC’nin ‘bolca’ bulunduğu kenevirin çiçek kısmının yok edilmesini zorunlu kılıyor.

THC’nin araştırmalardaki önemi ne?

İlk olarak İsrailli bir profesör tarafından keşfedilen THC, İsrail’de birçok hastalığın tedavisine yönelik araştırmalarda kullanılıyor. Yüzde 30’dan 70’e kadar çıkan kemik iliğini reddetme oranı, THC tedavisiyle birlikte yüzde 5’e kadar düşüyor. Halihazırda otizm, Tourette sendromu, erken dönem Alzheimer, lösemi hastaları üzerinde THC bazlı deneyler yürütülüyor. Hatta Sağlık Bakanlığı, haziran ayında, daha fazla bilim insanının THC hakkında araştırma yapması için genişletici bir kenevir yönetmeliği yayınladı. 23 bin tıbbi kenevir kullanıcısının bulunduğu ülke, bu konuda ihracatçı konumuna gelmeyi planlıyor.

marijuana1

Ulusal Kanser Enstitüsü de kabul etti

ABD’de de durum yavaş yavaş İsrail seviyesine geliyor. Kenevir, ülkede halen ‘A sınıfı uyuşturucu’ kategorisine girse de bazı eyaletlerde tıbbi kenevir kullanımı yasal sınırlara çekildi, hatta kimi eyalette de tamamen yasallaştı. Ulusal Kanser Enstitüsü de kenevirin etken maddesi THC’nin kanser hücrelerinin büyümesini engellediğini, hatta yok ettiğini kabul etti. Ülkede tıbbi kenevir özellikle kronik ağrı, glokoma, depresyon, kronik nöbet gibi rahatsızlıklar için kullanılıyor.

www.diken.com.tr

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir