Türkiye’nin halka açık en büyük ikinci gıda şirketi oluyor

-
Türkiye’nin halka açık en büyük ikinci gıda şirketi oluyor

2008 yılında Yıldız Holding bünyesine katılan Kerevitaş, son dönemin en büyük tahsisli sermaye artışı sonrasında, Marsa’yı da bünyesinde bulunduran Türkiye’nin pazar lideri yağ üreticisi Besler’i satın alıyor. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, satın alma ile Türkiye’nin halka açık en büyük ikinci gıda şirketi halini alacak olan Kerevitaş’ın, gıdada farklı alanlarda yatırım yapma gücüne sahip olacağını söyledi.

Superfresh markasıyla dondurulmuş gıda pazarında açık ara lider konumda olan, aynı zamanda ton balığı ve konserve üretimi de yapan, sektörün büyük oyuncularından Kerevitaş, yağ pazarında Bizim Yağ, Teremyağ, Luna, Ona gibi tanınmış markalara üretim yapan, Marsa’yı da bünyesinde bulunduran pazar lideri şirket Besler’i satın alıyor.

besler-gida-gidahattiSatın alma bedeli 904,5 milyon TL

Kerevitaş, yılsonuna kadar tamamlanması beklenen anlaşmayla Besler’in satın alımı için 904,5 milyon TL ödeyecek.

Kerevitaş yeni yapısıyla 2 milyar TL’ye yakın ciro büyüklüğüne sahip olacak ve Türkiye’nin halka açık en büyük ikinci gıda şirketi halini alacak.

Yıldız Holding’in 2008 yılındaki satın alımı sonrasında oluşturulan sinerji ve yapılanmalarla Kerevitaş’ın faaliyet performansı, önemli derecede iyileşti. Kerevitaş son üç yılda ortalama yıllık yüzde 21 büyürken, 2017’nin ilk yarısındaki büyüme bunun da üzerinde, yüzde 24 olarak gerçekleşti.

Cirosu 2016 yılında 460 milyon TL’nin üzerine çıkan Kerevitaş, 2017’yi ise yaklaşık yüzde 30 büyümeyle 600 milyon TL’ye yakın ciroyla kapatmayı ön görüyor.

oguz-aldemir-gidahatti

Yıldız Holding İşlenmiş Et, Dondurulmuş Gıda ve Kişisel Bakım Grubu Başkanı Oğuz Aldemir

“Hedef müşteri memnuniyetini artırmak”

Yıldız Holding İşlenmiş Et, Dondurulmuş Gıda ve Kişisel Bakım Grubu Başkanı Oğuz Aldemir satın alma işlemiyle ilgili olarak, şunları söyledi:

“Bu işlem Kerevitaş’ın sürdürülebilirliği açısından kritik önem taşıyor. Her ikisi de kendi pazarlarında lider olan iki şirketimiz, güçlerini birleştirerek daha geniş alanda faaliyet gösteren ve oldukça büyük bir satış hacmi olan yeni bir yapı oluşturacak. Bu işlemle birlikte, üretimde kullanılan hammadde tedarikinde süreç iyileştirmeleri ve maliyet avantajları hedefliyoruz. Besler’in mükemmellik ve sürdürülebilirlik kriterleri ve yüksek teknoloji kullanımı yeni yapı için avantaj sağlayacak. Hedefimiz, tüketicilerimizin karşısına daha geniş bir portföy ile çıkarak müşteri memnuniyetimizi artırmak.

Dondurulmuş gıda alanında pazar lideri

Dondurulmuş gıda alanında açık ara pazar lideriyiz ve çift haneli büyüme rakamlarıyla faaliyet karı üreten bir yapıdayız. Ekonomisi canlı ve gelişen bir ülkede yaşıyoruz. Ciromuzun yüzde 15’ini oluşturan ihracat kanallarımızla da gelişmeye devam ediyoruz. Haliyle sektör beklentilerimiz yüksek ve biz Kerevitaş olarak tüketicilerimizin beğendiği ürünleri, en doğru dağıtım kanallarıyla sunmaya gayret ediyoruz.

Kerevitaş, bu işlem sonrasında borsanın en büyük ikinci gıda şirketi haline gelecek. Hem yerli hem de yabancı yatırımcıların gözleri üzerimizde olacak. Biz de güçlenen yeni yapıda hem ülke ekonomimize hem de tüm paydaşlarımıza kalıcı değerler üretmeyi hedefliyoruz.”

murat-ulker-yildiz-holding-gidahatti

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker

Kerevitaş’ın yatırım gücü

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker de, satın almayla ilgili olarak şunları söyledi:

“Türkiye’ye değer katmayı önceliklerimizden biri olarak belirlediğimiz Yıldız Holding’de müşterilerimize her zaman en iyisini sunmak için çalışıyoruz. Şimdi kendi pazarlarında lider olan iki şirketimiz Kerevitaş çatısı altında güçlerini birleştiriyor. Bu işlemle Kerevitaş, Türkiye’nin halka açık en büyük ikinci gıda şirketi olacak. Çok şükür, halka açık en büyük gıda şirketi olan Ülker Bisküvi ile tüketicilerimize ve yatırımcılarımıza verdiğimiz sözlerimizi muvaffakiyetle yerine getiriyoruz.

Bu satın almayla önceliğimiz, bu birlikteliğin hem Kerevitaş hem de Besler için güzel bir sinerji oluşturması. Bu birliktelikten doğacak yapı, gıda alanında birçok farklı sahaya yatırım yapabilecek mali güce sahip, borçlarını ödeyebilen, temettü ödeme potansiyeline sahip olan ve kalıcı büyüme gerçekleştirebilecek bir şirket haline gelecek.”

superfresh-gidahattiKerevitaş

Türkiye’de perakende dondurulmuş gıda sektörünün ilk şirketi olan Kerevitaş Gıda Sanayi, 1970 yılında Bursa’nın Akçalar ilçesinde kuruldu. 2008 yılında Yıldız Holding bünyesine geçen şirket, dondurulmuş gıda alanında Superfresh markasıyla pazar lideri konumunda. Kerevitaş, 1994 yılında halka arz edildi ve KERVT koduyla borsada işlem görüyor.

besler-gida-yildiz-holding-fabrika-gidahattiBesler

1992 yılında İstanbul’da 90.000 m2’lik bir alan üzerinde kuruluş çalışmalarına başlanan Besler Gıda ve Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. 1994 yılında devreye alınarak, başta yemeklik likit yağlar ve gıda sanayi için endüstriyel margarin üretmeye başladı. Bugün, İstanbul ve Adana Tesislerinde toplam 388.500 ton/yıl kurulu kapasite ile üretimlerine devam eden ve Marsa’yı da bünyesinde barındıran Besler, Teremyağ, Bizim Yağ, Luna, Yayla, Ona gibi markalara üretim yapıyor ve yağ sektöründe pazar lideri konumunda.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir