Türkiye’nin en yaşanılabilir kenti orası…

-
Türkiye’nin en yaşanılabilir kenti orası…

Türkiye’deki kentlerin yaşama ve iş yapma özelliklerini ne ölçüde barındırdığını araştıran Forbes Dergisi, Türkiye’nin en yaşanılabilir kenti olarak Trabzon’u seçti.

Forbes Dergisi tarafından bu yıl ikincisi yapılan ‘İş Yapmak ve Yaşamak İçin En İyi Kentler’ araştırmasının sonuçları, derginin Kasım sayısında yayınlandı.

Araştırmada Türkiye’deki kentlerin yaşama ve iş yapma özelliklerini ne ölçüde bir arada barındırabildiği ortaya konuldu. Buna göre iki kategoride hızla yükselişe geçen Trabzon, en yaşanılabilir kent oldu. Araştırmada iş yapmak ve yaşamak için en iyi üç kent; Trabzon, Muğla ve Eskişehir olarak sıralandı.

Araştırmada yıldızı parlayan, Türkiye’nin nüfus bakımından 28. şehri Trabzon, önceki yıllarda Türkiye’nin yaşanılabilir 4’üncü kenti seçilmişti. Araştırma ile Trabzon, Türkiye’nin en temiz kenti unvanına sahip olmanın yanında yeni bir unvan daha kazandı.

Trabzon’un yaşam kalitesinde Türkiye birincisi olmasında; kendine yetebilmesi, sosyal imkânlara erişim, yeşil alan ve su kullanımı nüfusuna göre yeterli olması, üniversitesi ve Avrupa Birliği Hibe Programı tarafından Türkiye’deki 15 cazibe merkezinden biri olması gösterildi. Araştırmada ayrıca Trabzon’un, iş yapma sıralamasında üç kategoride de ilk 20’de yer alması dikkat çekti.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon’u 2023’e kadar dünyanın ilk 10 kenti arasına sokmak için çalıştıklarını kaydederek, bu yönde dev adımlarla yürüdüklerini söyledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir