Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri seçildiler

-
Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri seçildiler

Capital Dergisi ve Spring Professional işbirliğinde bu yıl 15.’si gerçekleştirilen “Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri” araştırmasının kazananları belli oldu. Türkiye’nin en beğenilen şirketi sıralamasında ilk üç sırayı Koç Holding, Turkcell ve Arçelik alırken, bisküvi-çikolatada Eti Gıda, Süt ve Sütlü Mamullerde Pınar Süt, sektörlerinin en beğenilen şirketleri oldular.

pinar-sut-logo-gidahatti

Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri 2015 araştırması kapsamında iş dünyasını temsilen 700’ün üzerinde şirketten 1.602 yöneticiye ulaşıldı. 3 ay boyunca saha çalışması süren araştırma, CAWI (bilgisayar destekli web görüşmesi) araştırma tekniğiyle yapıldı.

Türkiye’nin en beğenilen 20 şirketi, araştırmaya katılan tüm iş dünyası temsilcilerinin görüşleri üzerinden hesaplanırken, 36 sektörün en beğenilen şirketleri de sadece ilgili sektörün temsilcilerinin yanıtlarıyla belirlendi. Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri 2015 araştırmasında dereceye giren şirketler, Four Seasons Bosphorus İstanbul Otel’de düzenlenen özel bir gecede ödüllendirildi.

capital-turkiyenin-en-begenilen-sirketleri-gidahatti

Yapılan işin iletişimi yapılmalı!

Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Capital ve Ekonomist Dergileri Yayın Direktörü M. Rauf Ateş, araştırmayı yaparken en önemli zorluğun, bazı şirketlerin araştırmanın içeriğini, sonuçlarını, nereden gelip nereye gittiğini anlamakta zorluk çekmeleri olduğunu söyledi. Ateş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir şirketin çok büyük olması, çok iyi ihracat yapması, çok çalışanının olması, hızlı büyümesi bu iş için yeterli değil. Artık yeni nesil bir şirket, yeni nesil insan kaynakları olduğu dönemde değerlendirmeye katılan iş dünyası, halkla da yapsanız farklı şeylere bakıyor. Geçenlerde gördünüz sevgili Hamdi Ulukaya iki bin kişiyi şirketine ortak yaptı. Ortak yapmakla kalmadı bunun iletişimini dünya çapında da yaptı. Yani ortak yapıp içeride de tutabilirsiniz o zaman bunun kimseye yararı olmaz. Bazen dostlar diyorlar ki, biz çok şey yapıyoruz ama ben 25 yıldır bu işin içindeyim duymuyorum. Benim de hatam olabilir ama iyi bir iletişimi de yapmak lazım.

Raflarda kalan gıdalar, hayvanlara can oluyor

Buraya çıkan şirketlerin CEO’ları, patronlarının yaptıkları güzel bir şeyde var. Lider iletişimi yapıyorlar, yaptıklarını iyi anlatıyorlar. Liderin özelinde basınla ve bu tip toplantılarda sergileyebiliyorlar. Çalışan memnuniyetine çok önem veriyorlar, iletişime çok önem veriyorlar. Dolayısıyla bu araştırmalara bakarken, biz yayınladığımızda okurken, başka şirketleri değerlendirirken sadece şirketin içinde ne var diye bakmamak, biraz dışarıya da bakmakta, başarılı olanların ne yaptıklarını algılamakta da fayda var. O nedenle de belki gelecek yıllarda biraz bu töreni, biraz daha fazla paylaşıma dayalı, biz burada hızlı şekilde ödülleri veriyoruz ama deneyimleri çok dinlemiyoruz. Biraz deneyimleri paylaşmakta fayda var.“

Yeşil Mağaza Yarışması’nın galibi, Sabancı Üniversitesi

Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri

Türkiye’nin En Beğenilen Şirketi: KOÇ HOLDİNG

Türkiye’nin En Beğenilen İkinci Şirketi: TURKCELL

Türkiye’nin En Beğenilen Üçüncü Şirketi: ARÇELİK

eti-logo-gidahatti

Sektörlere göre en beğenilenler

Akaryakıt: OPET

Ambalaj: KOROZO

Aracı Kurumlar: GARANTİ YATIRIM

Bankacılık: GARANTİ BANKASI

Bilişim: MİCROSOFT

Bireysel Emeklilik: GARANTİ EMEKLİLİK

Bisküvi- Çikolata: ETİ GIDA

Boya: JOTUN

Cam / Seramik: ŞİŞECAM

Çimento: AKÇANSA

Dayanıklı Tüketim: ARÇELİK

Demir Çelik: EREĞLİ DEMİR ÇELİK

Enerji: ENERJİSA

E- Ticaret: GİTTİGİDİYOR

Factoring: TEB FAKTORİNG

Hazır Giyim ve Mağazacılık: ITEX (ZARA)

İçecek- Alkollü: MEY İÇKİ

İçecek – Alkolsüz: COCA-COLA TÜRKİYE

İlaç: NOVARTİS TÜRKİYE

Kargo-Nakliye-Lojistik: EKOL LOJİSTİK

Kişisel bakım ve kozmetik: UNİLEVER

Leasing: GARANTİ LEASİNG

Mobilya: DOĞTAŞ KELEBEK

Oluklu Mukavva: MODERN KARTON

Organize Perakende: MİGROS

Otel ve Konaklama: HİLTON

Otomotiv: MERCEDES-BENZ TÜRK

Reklam: MEDİNA TURGUL DDB

Sigorta: ALLIANZ SİGORTA

Süt ve Sütlü Mamuller: PINAR SÜT

Telekomünikasyon: TURKCELL

Temizlik Ürünleri: UNİLEVER

Turizm ve Acente: ETS TUR

Tüketici Elektroniği: SAMSUNG

Yapı Malzemeleri: ECZACIBAŞI VİTRA

Yönetim Danışmanlığı: MCKINSEY

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir