Türkiye’nin Dolar Milyarderi Gıda Sektöründen

-
Türkiye'nin Dolar Milyarderi Gıda Sektöründen

Uluslararası maliyet danışmanlığı firması How Much, ülkelerin en zengin kişilerini derlediği bir çalışma yaptı. Alt sınır olarak bir milyar dolar üzerinde varlığa sahip kişileri sitesinde yayınlayan How Much’ın sonuçları şaşırtıcı. Listeye Türkiye’den dahil olan isim ise gıda devi Murat Ülker oldu.

Birkaç hafta önce her kıtadaki en zengin kişilerle ilgili bir araştırma yapan uluslararası maliyet danışmanlığı firması How Much, araştırmasını derinleştirerek ülkeleri mercek altına aldı. Beş kıta üzerinden gruplanmış şekilde yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre dünyanın en zengini ABD’den Amazon.com sitesinin sahibi Jeff Bezos.

dunya-gidahattiİlk Üç İki Ayrı Kıtadan

Bezos’un 95,1 milyar dolarla birinci sırada olduğu listenin ikinci sırasında 74,4 milyar dolarla İspanyol giyim markası Zara’nın sahibi Amancio Ortega yer alıyor. Bunları Meksika’da telekomünikasyon konusunda faaliyet gösteren Carlos Slim Helu 64,9 milyar dolar ile takip ediyor. Bezos’un birinciliği bu konumda Microsoft’un sahibi Bill Gates’in oturduğunu düşünenleri şaşkınlığa uğrattı.

Avrupa’nın 28 Zengini

Sadece 1 milyar doların üzerinde varlığa sahip iş adamı ve kadınlarının değerlendirmeye alındığı listeye 28 Avrupa ülkesinden isimler girebildi. Listede Türkiye, Ukrayna ve Gürcistan gibi AB üyesi olmayan ülkelerden de birer isim girdi. Avrupa’nın en zengini Amancio Ortega olurken onu Moët Hennessy ve Louis Vuitton markaları ile bilinen LVMH’nin sahibi Bernard Arnault 62,9 milyar dolarla takip etti.

Murat Ülker Listede

Avrupa kıtasını konu alan incelemede sıralamaya giren 28 ülke arasında Türkiye de var. Türkiye’nin en zengin girişimcisi ise gıda alanında en önemli yatırımları bulunan Murat Ülker. How Much sitesinin araştırmasına göre 3,8 milyar dolar varlığı olan Ülker bu klasmanda da birçok Avrupa ülkesini geride bırakmış durumda.

En Zenginler

Araştırmaya göre Orta Doğu, Asya ve Rusya bölgesinin en zengini 42,8 milyar dolarla Çin’in internet medya devi Ma Huateng, Güney Amerika kıtasının en zengini 29,3 milyar dolarla Brezilya’lı bira üreticisi Jorge Paulo Lemann, Afrika kıtasındaki en zengin kişi 13,8 milyar dolarlık servetiyle Nijeryalı çok yönlü girişimci Aliko Dangote, Okyanusya kıtasındaki en zengin girişimci ise 19,9 milyar dolar ile Filipinler’den Diversifield’in sahibi Henry Sy.

İlk 10

Araştırmaya göre ilk 10’a giren isimler aşağıdaki gibi:

1. Jeff Bezos: 95.1 milyar $ – Amazon.com, ABD

2. Amancio Ortega: 74.4 milyar $ – Zara, İspanya

3. Carlos Slim Helu: 64.9 milyar $ – Telecom, Meksika

4. Bernard Arnault: 62.9 milyar $ – LVMH, Fransa

5. Ma Huateng: 43.4 milyar $ – İnternet medyası, Çin

6. Mukesh Ambani: 39.2 milyar $ – Petrokimyasallar, petrol & gaz, Hindistan

7. Li Ka-shing: 33.8 milyar $ – Çeşitli girişimler, Hong Kong

8. Maria Franca Fissolo: 30.2 milyar $ – Nutella, çikolata, İtalya

9. Jorge Paulo Lemann: 30.1 milyar $ – Beer, Brezilya

10. Beate Heister & Karl Albrecht Jr.: 29.2 milyar $ – Süpermarekt zinciri, Almanya

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir