Türkiye’de küçük ve büyükbaş hayvan varlığı yeterli

-

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Akın, her Kurban Bayramı öncesi çıkan söylentilerinin gerçeği yansıtmadığını, Türkiye’de küçük ve büyükbaş hayvan sıkıntısı yaşanmadığını ifade etti.

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı da olan İhsan Akın, yaptığı açıklamada, her Kurban Bayramı öncesi “kurbanlık hayvan yetersiz”, “hayvan kalmayacak”, “fiyatlar artacak” gibi birtakım söylentilerin çıkarıldığını belirtti.

Akın, bu tür söylentilerin dikkate alınmaması gerektiğini vurgulayarak, Türkiye’de küçük ve büyükbaş hayvan sıkıntısı yaşanmadığını ifade etti.

Her dönem olduğu gibi bu dönemde de spekülatörlerin iş başına geçtiğini vurgulayan Akın, şöyle devam etti:

“Bu durumu speküle edenleri aradan çıkarmamız lazım. Küçük ve büyükbaş hayvan varlığımız yeterli. Hükümetimiz ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gerekli önlemleri aldı. Malatya’da de kurbanlık buyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda bir sıkıntı yok. Kurban fiyatlarında fazla bir fark yok, 1 veya 2 lira fark ediyor. Malatya’da geçen yıla göre canlı ağırlıkta et fiyatlarının kilogram başına 1 veya 2 lira arasında arttı. Küçükbaş kurbanlıklar ortalama 700 lira ile bin lira arasında satılıyor. Bayramda  da bu fiyatlar aralıksa seyredecek. Havadan para kazananlara, hiç bir emek vermeden emek hırsızlığı yapanların spekülasyon üretmesine bakmayın. Kesinlikle hayvan sıkıntımız yok, hayvan varlığımız da çok.”

Üreticilere uyarı

Akın, Kurban Bayramı öncesi üreticileri sahte para ve çeklere karşı da uyardı.

Üreticilere peşin satış yapmalarını öneren Akın, “Hayvanlarınızı peşin satın ancak dolandırılmamak için de dikkatli olun. Ayrıca çoklu hayvan satışına da dikkat edilmesi gerekiyor. Kapora olarak yüzde 20’sini verir, 80’ini alır götürürler. Bir bakarsınız 2-3 yıllık emeğiniz boşa gitmiş. Bu konuda da yetiştiricilerimizin daha dikkatli olması gerekiyor.” dedi.

Kurban bağışlarının devlet kurumlarına veya güvenilir kurumlara yapılması gerektiğini vurgulayan Akın, “Devlet kurumlarına, güvenilir kurumlara bağış yapalım. Geçmişte ne tür hainlikler, adilikler, çukurluklar yaşandığını biliyoruz. Bunların tekrar yaşanmaması adına da terör örgütlerine yardım ve yataklık yapanlara bir çekirdeğimizi dahi bilerek ya da bilmeyerek kesinlikle vermeyelim. Devletimizin kurumuna verelim, tekrar bize dönüşü olsun. Onların hayır yaptığı yerleri en azından biz biliyoruz.” şeklinde konuştu.

www.dunya.com

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir