Türkiye, yenilenebilir enerji yatırımlarında orta sıralarda

-
Türkiye, yenilenebilir enerji yatırımlarında orta sıralarda

EY’nin Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi’ne göre, yenilenebilir enerji yatırımlarında gelişmekte olan piyasalar Avrupa’yı geride bıraktı. Dünya genelinde 40 ülkenin yenilenebilir enerji yatırımları bakımından sıralandığı endeksin sonuçlarına göre, Türkiye 19. sırada yer alırken; yatırımcıların Şili, Meksika, Fas ve Mısır’a odaklandığı görülüyor.

Yenilenebilir enerjide yatırımcı gelişen piyasalara odaklandı. Uluslararası denetim ve danışmanlık firması EY’nin hazırladığı Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi’ne (RECAI) göre Latin Amerika, Afrika ve Asya gibi gelişmekte olan piyasalar yükselişi sürdürürken, Avrupa piyasaları kayda değer bir düşüş gösterdi.

ey-logo-gidahatti

Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi’nde listelenen 40 ülkenin yarısını gelişmekte olan ülkelerin oluşturduğuna dikkat çekilen araştırma sonuçlara göre, ilk 30’da Afrika kıtasından dört ülke (Güney Afrika, Fas, Mısır ve Kenya) yer alıyor. Bununla birlikte 10 yıl önce gelişmekte olan ülkeler arasında sadece Çin ve Hindistan’ın yenilenebilir enerji yatırımları çekme konusunda gelişmiş piyasalarla rekabet edebildiği göz önüne alındığında yaşanan ciddi dönüşüme dikkat çekiliyor.

2015’te temiz enerjiye 329 milyar dolarlık yatırım

Avrupa, yenilenebilir enerji yatırımlarında yavaşladı

EY tarafından 47.’si açıklanan endekste Şili dördüncü, Brezilya altıncı ve Meksika yedinci sıraya yükselirken Almanya beşinci, Fransa ise sekizinci sıraya geriledi.

Ekonomisini revizyondan geçiren ve sunduğu yenilebilir enerji programları ile yatırımcının ilgisini çeken Arjantin endekse 18. sıradan giriş yaptı. Türkiye ise 19. sırada yer alıyor.

Avrupa piyasalarının yenilenebilir enerji projelerine olan iştahının azaldığına işaret edilen endekste, Avrupa’nın genel olarak ana akım yenilenebilir enerjiyi merkezi konvansiyonel güç üretimi ile birleştirme üzerine odaklandığı belirtiliyor.

ey-turkiye-ethem-kutucular-gidahatti

Ethem Kutucular: Türkiye, yenilenebilir enerji konusunda cazip bir pazar olabilir

Endeks sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan EY Türkiye Enerji ve Altyapı Sektör Lideri Ethem Kutucular, “Gelişmekte olan ülkeler, enerji endüstrilerini görülmemiş bir hızda dönüştürüyor. Geçtiğimiz yıl gelişmekte olan ülkelerde yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımlar ilk kez gelişmiş ülkeleri geride bıraktı. Dolayısıyla küresel yenilenebilir enerji sektöründe rekabetin yükselmiş olması, operasyonel verimsizliklerin ortadan kaldırılmasını ve yatırım çekiciliğini artıcı teşvikler sağlanmasını gerektiriyor. Türkiye’de bu alanda yatırımcıya sunulan olanakların önümüzdeki dönemde ülkemizi giderek daha cazip bir pazar haline getireceğini düşünüyoruz. Bu anlamda özellikle Latin Amerika, bir piyasanın ne kadar hızlı büyüyebileceğine ilişkin iyi bir örnek teşkil ediyor” dedi.

İklim değişikliği bu kez Meclis gündeminde

Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi’nde ilk üç sırada yer alan ABD, Çin ve Hindistan yenilenebilir enerji yatırımlarında ölçek ve kapsam bakımından diğer ülkeleri geride bırakarak, endeksteki pozisyonunu korudu.

yenilenebilir-enerji-gunes-ruzgar-gidahatti

“Yenilebilir enerji sektörüne yeni giriş yapan ülkeler ucuz ve verimli teknolojilerin sağladığı ivmelenmeyi yaşıyor” diyen Ethem Kutucular, “Küresel sermaye akışındaki artış yatırımcının yeni piyasalara girmede daha rahat hissettiğine işaret ediyor. Biz de gelişen piyasalarda düşük karbon yatırımlarının gittikçe artacağını öngörüyoruz. Ancak piyasaların yükselişini sürdürebilmesi sunulan projelerin rekabetin arttığı bir ortamda ticari olarak uygulanabilir olmasına bağlı olacak” diye konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir