Türkiye vizeyi kaldırdı, söz sırası AB’de!

-
Türkiye vizeyi kaldırdı, söz sırası AB’de!

Türkiye tarafından AB üyesi ülkelerin vatandaşlarına yönelik vize zorunluluğu kaldırılırken, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun yarın (4 Mayıs) Türk vatandaşlarının en geç Haziran ayı sonunda Schengen üyesi ülkelere vizesiz seyahat etmesini öngören bir tavsiye kararı alması bekleniyor.

Türkiye’nin sığınmacı krizine destek vermesi karşılığında Türk vatandaşlarının AB üyesi ülkelere vizesiz seyahat edebilmeleri için yerine getirilmesi gereken 72 kriterden birisi olan, Türkiye Cumhuriyeti tarafından vize uygulanan, AB üyesi ülkelerin vatandaşlarına yönelik vize zorunluluğunun kaldırılması hakkındaki Bakanlar Kurulu Kararı, 3 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre, AB’nin Schengen bölgesinde Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasını kaldırdığı tarihten itibaren söz konusu karar da uygulamaya konulacak.

turist-turkiye-gidahatti

AB’nin Türkiye’ye vize serbestisi getirmesi halinde başlayacak uygulama ile birlikte AB üyesi olan Kıbrıs Rum Kesimi’nin vatandaşları da vizesiz olarak Türkiye’ye seyahat edebilecek. Ancak bu, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Türkiye tarafından tanınması anlamına gelmeyecek.

Avrupa Parlamentosu besin profillerini kaldırdı

AB Komisyonu vize kararı

Bu arada Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye’nin vizesiz seyahat için belirlenen 72 kriteri yerine getirip getirmediğine yarın (4 Mayıs) karar verecek. Komisyonun Türk vatandaşlarının en geç Haziran ayı sonunda Schengen üyesi ülkelere vizesiz seyahat etmesini öngören bir tavsiye kararı alması bekleniyor.

ab-komisyonu-gidahatti

AB Komisyonu, Türkiye ile birlik arasında Vize Serbestisi Diyaloğu kapsamında yol haritasının uygulanmasına ilişkin üçüncü raporunu yarın yayımlayacak. Raporda, Türkiye’nin vize serbestisi için 72 şartı çok büyük ölçüde yerine getirdiğinden hareketle, Türk vatandaşları için vizelerin Haziran sonunda kaldırılması tavsiyesinin yer alması bekleniyor.

AB’de gıdaların 4’te 1’i sağlık beyanı taşıyor.

AB Komisyonu’nun Türkiye ile ilgili gerçekleştireceği toplantıda alacağı karara ilişkin olarak ise Avrupa basınında farklı yorumlar yapılıyor.

BBC, AB kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Avrupa Birliği’nin Türk vatandaşlarına Schengen bölgesi için söz verdiği vize muafiyetine “koşullu onay” vereceğini bildirdi.

İngiliz Financial Times Gazetesi ise AB Komisyonu’nun Türk vatandaşlarına Schengen kapsamında kısa dönemli vizesiz geçiş hattı tanınması yönünde tavsiye kararı alacağını öne sürdü.

avrupa-parlamentosu-4-gidahatti

AB Komisyonu’nun tavsiye niteliğindeki kararı, Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi’nin onayının ardından uygulamaya girecek.

Vize kalkarsa Türk vatandaşları AB üyesi ülkelere giderken vize almayacak. Ancak Schengen üyesi olmadıkları için İngiltere ve İrlanda için vize uygulaması sürecek.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir