“Türkiye Ulusal Beslenme Verisi oluşturulmalı”

-
“Türkiye Ulusal Beslenme Verisi oluşturulmalı”

Klinik Enteral Parenteral Nütrisyon (KEPAN) Derneği Başkanı Prof. Dr. Sadık Kılıçturgay, yetersiz beslenme veya rahatsızlıklara bağlı beslenme bozuklukları nedeniyle görülen hastalıkların, Avrupa’ya yılda 170 milyon avroluk yük getirdiğini söyledi, Türkiye’nin kendi ulusal beslenme verisini oluşturması gerektiğini bildirdi.

KEPAN tarafından 17 Kasım Ulusal Beslenme Günü dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında, hastanelerde yatan hastaların beslenme sorunları tartışıldı, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından ortaklaşa yürütülecek “Hastanede Yatan Hastalarda Görülen Malnütrisyonla Mücadele” Projesi’nin detayları paylaşıldı.

Toplantıda konuşan KEPAN Derneği Başkanı Prof. Dr. Sadık Kılıçturgay, projeye ilişkin şu bilgileri verdi:

“Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Birliği ile ortak bir proje geliştirdik. Türkiye’deki durumu net ortaya koyalım. Çeşitli çalışmalarımız, hastanelere ait bazı veriler var elimizde ama bütün ülkeyi kapsayan, hedefi 50-100 bin hastaya ulaşan bir data oluşturalım, böylece gerçek resmi görelim. Artık batı toplumunun sonuçlarından konuşmaktan vazgeçelim. ‘Bizim ülkemizde çok kapsamlı çalışmada elde edilen sonuçlar buydu, şu sonuçlara neden olduğunu gördük. Bu yüzden bu problem ciddi şekilde önemsiyoruz’ noktasına getirelim istedik. Bu yıl Ulusal Beslenme Günü bu şekilde bir organizasyon haline geldi” dedi.

Malnütrisyonun bir besleme bozukluğu olarak tanımlandığını belirten Kılıçturgay, “Bir deri, bir kemik kalmış diye nitelendirdiğimiz, istem dışı kilo vermiş ve bu kilo kaybı onun fonksiyonlarına yansımış. Kısaca normal kilo kaybından çıkıp kişinin hayatındaki bazı işlemlerini etkileyen hale dönmüş işte global tanım bu” ifadesini kullandı.

Malnütrisyonun maliyeti 170 milyar avro

Prof. Dr. Kılıçturgay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Malnütsiyon önce hastada bazı problemlere neden oluyor. Herhangi bir nedenle hastaneye gelen hastalar, hastanede yattıklarında malnütrisyonlu iseler bu hastaların bütün tedavi sonuçları değişiyor. Bu hastalarda daha fazla iltihap, enfeksiyon görüyoruz, daha fazla hastanede yatıyorlar, daha fazla ilaç ve antibiyotik kullanmak zorunda kalıyoruz ve bu hastaların bir bölümünü kaybediyoruz.

İşte hem hastanın kendi sağlığına bu tür etkileri varken, sonuç olarak ülkenin sağlık ekonomisi de bu hastalara ekstra harcalar yapmak zorunda kalıyor. Malnütrisyon hasta sağlığını ciddi şekilde etkilerken, beraberinde sağlık ekonomisine de çok ciddi yük getiriyor. Avrupa Birliği’ne dahil ülkelerde bunun maliyeti 170 milyar avro. Bu çok ciddi bir rakam. Bu rakam sağlığın başka bir ihtiyacı olan alanına harcanabilir. Bu yüzden dünya bu işe özellikle 15 yıldır çok ciddi önem veriyor. Ekonomik boyutunun çok büyük olduğu fark edildi. Ülkemizde bu rakam hakkında çok fazla bilgi yok. Ulusal beslenme günü bu yüzden önemli. Bu hafta içerisinde bir çok hastanede gerçekleştirilecek olan çalışmada bu işin ulusal boyutunu incelemek istiyoruz. Bu sayede ulusal dataya sahip olacağız. Büyük ihtimalle bundan sonra sağlık otoritesi yeni politikalarını bu data üzerine inşa edebilmesi ve geliştirebilmesi imkanına kavuşacak.”

KEPAN Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Kubilay Demirağ da yoğun bakımlarda durumun çok daha ciddi boyutlarda olduğunu ve nütrisyon desteğinin birçok hastada yaşamsal önemi olduğunu vurguladı.

Ulusal Beslenme (UBG) Verisi oluşturulacak

KEPAN Derneği’nin Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ile ortaklaşa yürüteceği gözlemsel ve kesitsel çalışmaya ülkemizdeki tüm üniversite hastaneleri, kamu ve özel sektöre ait hastaneler ve yataklı tedavi hizmeti veren dal merkezlerinde çalışan sağlık profesyonelleri (doktor, diyetisyen ve hemşireler) katılabilecekler. 18 yaşından büyük tüm hastalar çalışmaya dahil edilebilecek. Ancak çalışmaya katılımda gönüllülük esas olacak. Hastalara, çalışmaya girmeyi reddetme hakları gibi, herhangi bir nedenden ötürü çalışmadan ayrılma konusunda tamamen serbest oldukları da açıklanacak.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir