Türkiye Tarımının Değişim ve Dönüşüm Süreci: Buğday ile Koyun, Gerisi Oyun

-
Türkiye Tarımının Değişim ve Dönüşüm Süreci: Buğday ile Koyun, Gerisi Oyun

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Mehdi Eker’in son on yıllık süreçte tarım sektöründeki değişimi anlattığı yeni kitabı; “Türkiye Tarımının Değişim ve Dönüşüm Süreci: Buğday ile Koyun, Gerisi Oyun” adını taşıyor.

Kitapta, ülkemiz için gerek ekonomik değer gerekse gıda güvenliği bakımından stratejik sektörlerden biri olan tarımın geliştirilmesi amacıyla son on yılda yürütülen köklü yapısal reform çalışmaları ve sektöre verilen destekler sonucunda tarım alanında sağlanan istikrarlı büyüme konu ediliyor.

Bakan Eker, bu önemli süreci anlattığı kitabının tanıtım notunda, son on yılda, “Türkiye Tarımında Çağ Değişimi” olarak tarif edilen dönemin hikayesini anlattıklarını belirtiyor.

Eker kitaba, “Türkiye Tarımının Değişim ve Dönüşüm Süreci: Buğday ile Koyun Gerisi Oyun” isminin verilmesinin sebebini ise, “Esasında son on yılda Türkiye tarımında politikalarımızın ve stratejilerimizin temel çıkış noktasını, başta coğrafyamızın hakikati olmak üzere bilgi ve hikmete dayalı bir perspektife dayandırmış olmamız…” şeklinde açıklıyor.

Bakan Eker  kitabın önsözünde bu çalışmayı, “Alnının teriyle toprağı eşip eken ve ondan çeşit çeşit lezzetleri sofralarımıza ulaştıran çiftçilerimize, tarımın stratejik değerini korumaya yönelik gece gündüz çalışan tüm mesai arkadaşlarına ve tarım sektörü çalışanlarına” ithaf ettiğini ifade ediyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir