Türkiye ‘şerefe’ diyemiyor!

-
Türkiye ‘şerefe’ diyemiyor!

murat-muratoglu-2

Murat Muratoğlu

 

Haberi okuyunca şaşırmadım ama üzüldüm… Haberde; “Son günlerde yoğunlaşan iflas erteleme taleplerine Yazgan Şarapçılık da dâhil oldu. Mahkemeye giden firma, sektörün en büyük 5 firması arasında bulunuyor” yazıyordu.

Bir parantez açalım; Bu iflas erteleme işi başlı başına bir rezalet… İşe de yaramadığı gibi erteleme isteyen firmaların sadece yüzde 2’si belini doğrultabiliyor. Olan alacaklılara oluyor. Onlar da zora düşüp iflas erteleme kararı için mahkemeye koşuyorlar. Artık doğru dürüst bir düzenleme yapılmalı. Birini kurtarayım derken diğerleri batıyor.

GETİR ŞU ŞARABI, ALSIN AKLIMIZI

Şaraba dönelim… Bu Anadolu var ya, üzümün ana vatanı… Şarabın beşiği… Şarap testisine rastlanmadık arkeoloji kazı yok!
İklimin olanak vermemesinden ötürü dünya çapında şarap üretimi yapabilen ülke sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Türkiye’nin ise her yerinde şarap üretilebiliyor.
Ülkemizde binin üzerinde üzüm çeşidi var. Üzerinde biraz çalışsak dünyanın hiçbir ülkesinin ulaşamayacağı inanılmaz bir şarap yelpazesine sahip olabiliriz. Oysa hemen hemen bizle aynı iklime sahip Akdeniz ülkeleri; Fransa ve İspanya yılda 5 milyar litre, İtalya 3,5 milyar litre şarap üretirken biz onların binde biri kadar üretemiyoruz.

SAT ŞARABI GEÇ ARAP’I

Dünyanın 5’inci büyük bağ ülkesi Türkiye’nin şarap üretimi, Fransa’nın bir köyü kadar bile olamıyor…
Toprağın hediyesi üzümün, şaraba dönüştürülmesi maddi açıdan çok büyük bir katma değer kazandırıyor. Düşünsenize, 10 şişe kaliteli şarap fiyatına bir buzdolabı rahatlıkla alabiliyorsunuz. Bu durum, 10 kilo üzüme karşılık bir buzdolabı satın alınabilir anlamı taşıyor.
Fransa’nın sadece yıllık şarap ihracatı 11 milyar doların üzerinde. Bizim ki ne kadar? 2014 yılı rakamıyla 11 milyon dolar… 2014 yılında rekor kıran beyaz eşya ihracatımız ise 3 milyar dolar!

HANİ OSMANLI’NIN TORUNLARIYDIK? 

Gürcistan’ın 180 milyon dolar, Yunanistan’ın 83 milyon dolar ve Bulgaristan’ın 55 milyon dolar şarap ihracatı yaptığı bir coğrafyada, Türkiye’nin 11 milyon dolarlık ihracatı ayıp ki ne ayıp…
İşin ilginç yanı, 2015 Türkiye’si, Osmanlı’nın fersah fersah gerisinde kalıyor. 1904’te Osmanlı’nın sadece şarap ihracatı 340 milyon litreye kadar çıkmıştı. 111 yıl sonra Türkiye nerede? Şarap ihracatımız hepi topu 3.4 milyon litre… Yüzde biri kadar!
Müslümanlığı öne sürecekseniz şeriat ile yönetilen Malezya’nın yapmış olduğu 38 milyon dolarlık şarap ihracatına ne diyeceksiniz?
Hâlâ neyin iddiasındalar? İyi yönetilmiyoruz. İşte o kadar!

http://www.sozcu.com.tr/

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın