Türkiye, gıda güvencesinde yerini korudu!

-
Türkiye, gıda güvencesinde yerini korudu!

Economist Intelligence Unit‘in bilim şirketi DuPont’un sponsorluğunda hazırlanan Küresel Gıda Güvencesi Endeksi (GFSI), 109 ülkenin ulusal gıda güvencesi sistemlerini inceledi ve listede 39. sırayı Türkiye aldı.

Endeks, her bir ülkenin gıda güvencesi sistemini ulaşılabilirlik, satın alınabilirlik ve kalite olmak üzere üç ana başlık altında inceledi. Ulusal, bölgesel ve küresel gıda güvencesinin yıllık değişimini gösteren Küresel Gıda Güvencesi Endeksi, dünya genelinde yapılan tarımsal yatırımları, işbirliklerinin ve politikaların gıda güvencesi üzerindeki etkisini 28 gıda güvenliği göstergesi doğrultusunda analiz ediyor.

Dünya genelinde her bölgede gıda güvencesinin arttığını gösteren endekse göre en çok gelişme; Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Asya & Pasifik’te görüldü.

Uzmanlara göre ulusal gıda sistemlerinin daha verimli ve etkili olmasında kilit rolü, gıda güvencesine ilişkin yatırımlar oynuyor.  Gelişen teknoloji, kamu ve özel sektör arasındaki ortaklıklar ve konuya ilişkin politikalar da gıda güvencesinde oldukça önemli.

gida-güvencesi-gidahatti

Türkiye, 39. sıradaki yerini korudu…

Endeks, Türkiye’nin 2015 yılında en büyük değişimi ulaşılabilirlik kategorisinde gösterdiğini ortaya koydu. 2014 yılına oranla puanını %1,8 artırmayı başaran Türkiye, 2015 yılı endeksinde de 39. sırayı korudu.

Son beş yıldır gelişmekte olan ülkeler, sürdürülebilir büyüme kapsamında insanların daha güvenli, daha ekonomik ve daha sağlıklı gıdaya erişmesine olanak sağlayacak gıda güvencesi sistemlerinin yapısal iyileştirmelerine odaklanıyor.

Gıda güvencesi sistemlerinde ilerleme kaydedebilmenin yolu, her daim tarıma öncelik vermek ve gıda güvenliğini destekleyen yapılara yatırım yapmaktan geçiyor. Tarım teknolojileri, çiftçilere sağlanan finansman, altyapı yatırımları ve halkı gıda ile ilgili yaşanacak olumsuzluklardan korumayı amaçlayan programlar yatırım yapılabilecek başlıca alanlar. Yatırımlar, gıda güvencesi konusunda oldukça önemli çünkü hükümetin desteğiyle geliştirilen yatırımlar, hem gıdaların satın alınabilirliğini hem de ulaşılabilirliğini artırıyor.

Ayrıca, pazara erişim ve gıdanın herkes için ulaşılabilir olması için altyapının geliştirilmesi ve iyileştirilmesi şart.

tarim-gidahatti

Kentleşme oranının artmasıyla gıda güvencesi tehlikeye girecek!

Uzmanlar, 2050 yılına kadar dünya nüfusunun %20 artacağını; buna bağlı olarak da başta buğday olmak üzere temel gıda ihtiyacının %60 artacağını öngörüyor. Ayrıca üretimde kilit rol oynayan ülkelerin üretiminin de, artan sıcaklık ve tarım alanlarının yetersizliği gibi nedenlerde ötürü risk altında olacağı tahminler arasında.

Hâlihazırda gıda sistemlerine baskı yapan kentleşme, önümüzdeki 20-30 yıl içinde artarak gıda güvencesini tehlikeye sokacak. Kentleşmeyle birlikte, gıdaya erişimde ve satın almada zaten zorluk çeken düşük gelirli ülkelerdeki halk, daha çok sıkıntıya düşecek.

tarim-gidahatti

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir