Türkiye, dünyada patent başvurularında 15’inci sırada

-
Türkiye, dünyada patent başvurularında 15'inci sırada

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü’ne ilişkin yayınladığı mesajda, fikri mülkiyetin yeniliklerin çoğaltılması ve yayılması noktasında tüm dünya ülkelerinin üzerinde mutabık kaldığı ulusal ve uluslararası boyutu olan önemli bir hak olduğunu belirtti. Işık,  Türkiye’nin, 2015 yılı Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı verilerine göre  dünyada patent başvurularında 15’inci, marka başvurularında 6’ncı, tasarım  başvurularında 4’üncü sırada bulunduğunu kaydetti.

Fikri mülkiyeti gündeme taşımak, kamuoyunda farkındalık oluşturmak ve  her yıl bir temayla farklı bir boyutuna dikkati çekmek amacıyla 2001 yılından  itibaren 26 Nisan’ın “Dünya Fikri Mülkiyet Günü” olarak kutlandığını hatırlatan  Işık, fikri mülkiyetin yeniliklerin çoğaltılması ve yayılması noktasında tüm  dünya ülkelerinin üzerinde mutabık kaldığı ulusal ve uluslararası boyutu olan  önemli bir hak olduğunu belirtti.

Coğrafi işaretlerle “markalaşma” atağı

patent-3-gidahatti

“Fikri mülkiyet hakları önemli bir rekabet unsuru haline geldi”

Işık, bilim ve teknolojinin hızla gelişip değişmesine paralel olarak üretilen değerlerin korunmasına hizmet eden fikri mülkiyet haklarının, önemli bir rekabet unsuru haline geldiğine dikkati çekti. Işık, şöyle devam etti: “Fikri hakların dünyanın değişmesi ve gelişmesi üzerinde oynadığı rol  bu yıl, gelişen bilgi teknolojileri sayesinde özellikle internet, sosyal medya  vasıtasıyla bilginin çok hızlı bir şekilde dolaştığı ve paylaşıldığı bu dijital  çağda, kültürün geleceğinin nasıl şekilleneceği sorusuna yöneliyor. İnsanlık tarihi, ortaya koyulan yeniliklerin, üretim biçimlerini, toplumsal, bireysel  ilişkileri ve kültürü yeniden şekillendirmesiyle oluşmaktadır. İnsanlığın,  sosyal, ekonomik, bilimsel gelişiminin sürekliliği ve fikri mülkiyet sisteminin güçlendirilmesi ise ancak yeni fikir sahiplerinin ödüllendirilmesiyle ve  haklarının iyi korunmasıyla mümkün olacaktır.”

patent-gidahatti

Türkiye Avrupa’da marka başvurusunda zirvede

Türkiye’nin, 2015 yılı Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı verilerine göre dünyada patent başvurularında 15’inci, marka başvurularında 6’ncı, tasarım  başvurularında 4’üncü sırada bulunduğunu anımsatan Işık, Avrupa’da ise yerli  patent başvurularında 8’inci, marka başvurularında 1’inci, tasarım başvurularında  ise 2’nci sırada yer aldığını bildirdi.

Coğrafi İşaret Tanıtımına Katkı Ödülü Metro’nun

patent-2-gidahatti

Işık, Türkiye’yi sınai mülkiyet alanında çok daha güçlü bir yapıya  kavuşturacak olan Sınai Mülkiyet Kanunu Tasarısı’nın, TBMM Sanayi, Ticaret,  Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonundaki görüşmelerine Dünya  Fikri Mülkiyet Günü’nde başlandığına işaret ederek, “Başarılarımızı her yıl  öncekilerden daha ileriye götürerek ve sınai mülkiyet sistemini güçlü  ekonomimizin en önemli bileşenlerinden biri haline getirerek buluşçu, sanayici ve  girişimcilerimiz ile tüm halkımızın Dünya Fikri Mülkiyet Gününü kutluyorum.”  değerlendirmesinde bulundu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir