Türkiye bal üretiminde atağa kalkıyor!

-
Türkiye bal üretiminde atağa kalkıyor!

Avrupa Birliği desteğiyle, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı’nda yer alan Ordu Arım Balım Peteğim Projesi, bal üreticilerine 10 milyon Avro yatırım yaparak dünya bal ihracatında Türkiye’yi ilk sıralara taşımayı hedefliyor.

Türkiye yıllık 94 bin ton bal üretimiyle Çin’in ardından dünyanın ikinci büyük bal üreticisi. Ancak Türkiye açısından önemli bir ekonomik ürün olan bal, ülkenin potansiyel kapasitesine ve uluslararası standartlara uygun olarak üretilemiyor. Dünya bal ihracatında 18’inci sırada bulunan Türkiye, kovan başına düşen bal üretimi verimliliğinde de alt sıralarda yer alıyor.

Türkiye’de başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere arıcılığa uygun birçok bölge, uygun iklim ve bitki örtüsü, başka ülkelerde olmayan arı çeşitliliği ve arı türleri bulunuyor. Özellikle gelir seviyesi düşük orman köylüsü veya ormana yakın kırsal bölgelerde yaşayan kesimler için sürdürülebilir bir geçim kaynağı olduğu da göz önüne alındığında, arıcılık sektörünün istihdam bakımından önemi daha da artıyor ve arıcılık sektörü verimli bir ekonomik kazanç alanı oluşturuyor.

bal-uretimi-1-gidahatti

Bal üreticisine 10 milyon Avro yatırım

Avrupa Birliği ve Türkiye eş finansmanı ile desteklenen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı-Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından sunulan Arım Balım Peteğim Projesi, Türkiye’nin bal üretiminin üçte birini sağlayan Ordu’da hayata geçiriliyor.

Tarımsal desteklere başvuru süresi değişti

Proje kapsamında Ordu’da bal üretimi, depolama ve pazarlama için yenilikçi bir yaklaşımla teknolojinin ağırlıklı olarak kullanılacağı büyük bir tesis kuruluyor. İnşaatı tamamlanmış olan tesisin, gerekli makine ve donanımlar tedarik edilerek 2017 yılı ortalarında kullanıma açılması planlanıyor.

Tesisten Karadenizli bal üreticilerinin yanı sıra ülke genelinde tüm sektör temsilcileri de yararlanabilecek.

Bal üretiminde AR-GE ve kalite belgesi

Proje kapsamında, uluslararası akreditasyona sahip Test ve Analiz Laboratuvarları kuruluyor. Test ve analiz sonuçlarına göre hijyen ve kalite standartlarını sağlayan bal ve bal ürünleri için uluslararası geçerliliği olan kalite belgesi verilecek. Bununla birlikte, kalitesi tescillenmiş ürünlerin yurtiçi ve yurtdışındaki piyasalara pazarlanması ve pazar paylarının artırılması için strateji geliştirme çalışmaları da yapılacak.

Diğer yandan, bölgenin bal üreticileri için AR-GE çalışmaları başlatılıyor. Proje kapsamında kurulan işleme ve analiz merkezi aracılığıyla üretim teknikleri, bal analiz metotları, ürün çeşitlendirmesi ve kovan başına bal verimliliğinin artırılması gibi konularda AR-GE çalışmaları yürütülecek.

Bulgur; hem pilavlık hem köftelik…

bal-uretimi-2-gidahatti

İşleme, ambalajlama ve depolama tesisi kuruluyor

Projede, arı ürünleri çeşitlendiriliyor ve tüketim taleplerine uygun farklı paketlemelerin yapılması sağlanıyor. Bu sayede ihracatın uluslararası standartlara uygun hale getirilmesi ve yerli balın küresel pazar payının artırılması hedefleniyor.

Karadeniz coğrafyasında bal üretiminin yapıldığı geniş bir coğrafyayı kapsayan Projei için altı ilde danışma ve temas noktaları da kuruluyor. Giresun, Rize, Trabzon, Sinop, Samsun ve Ordu’da kurulacak temas noktaları sayesinde, KOBİ’ler sorularına hızla yanıt alabilecek ve kendi imkanlarıyla sağlayamayacakları fırsatlara kolaylıkla ulaşabilecek.

rekabetci-sektorler-programi-gidahatti

Rekabetçi Sektörler Programı nedir?

Rekabetçi Sektörler Programı, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği mali işbirliği anlaşması çerçevesinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen, yaklaşık 900 milyon Avroluk bir bütçeyi projeler aracılığı ile kullandıran bir program.

2007 yılından bu yana yürütülen Program ile, Türkiye’deki bölgesel farklılıkların dengelenmesi için KOBİ’lerin rekabet gücünün artırılarak sosyal ve ekonomik kalkınma sağlanması amaçlanıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın