Türk tasarımcılara A Design Award’ta 5 ödül

-
Türk tasarımcılara A Design Award’ta 5 ödül

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) desteğiyle, dünyanın en büyük tasarım yarışmalarından biri olan A Design Award’a katılan 5 Türk tasarımcı, projeleriyle ödülleri toplarken, makine sektörü de gözünü Latin Amerika pazarına dikti.

Türk tasarım kültürünün oluşturulması ve tasarımcılarımızı dünyaya tanıtmak için faaliyetlerine devam eden İMMİB’ in desteğiyle 88 ülkeden 94 farklı kategoride 20 binin üzerinde tasarımın yer aldığı A Design Award’a katılan 5 Türk tasarımcı, projeleriyle ödülleri topladı. Yarışmada Türk tasarımcıların eserleri, SHARELIGT-Taşınabilir ışık kaynağı, GROW-sıcak su torbası, OLED-Taşınabilir ışık, BERFEND-Kahvaltı bıçağı, O-mix Çırpıcı projeleri tasarımlarıyla ödüle layık görüldü.

A Design Award töreni, 8 Haziran’da İtalya’da gerçekleştirilecek.

A’ Design Award’ta ödül kazanan 5 proje şunlar:

Hatice-Başar Kesdi

SHARELIGT-TAŞINABİLİR IŞIK KAYNAĞI

İMMİB 2015 ELEKTRİK KATEGORİSİ PROFESYONEL MANSİYON

Ödül: Silver A’ Design Award

sicak-su-torbasi-gidahatti

Tahsin Emre Eke

GROW –SICAK SU TORBASI

İMMİB 2015 PLASTİK KATEGORİSİ PROFESYONEL

Ödül: Bronze A’ Design Award

tasinabilir-isik-tasarim-odul-gidahatti

Muzaffer-Ayça Koçer

OLED –Taşınabilir Işık

İMMİB 2015 ELEKTRİK KATEGORİSİ PROFESYONEL BİRİNCİ

Ödül: Bronze A’ Design Award

Ayşe Kırımlı

BERFEND KAHVALTI BIÇAĞI

İMMİB 2015 METAL KATEGORİSİ PROFESYONEL BİRİNCİ

Ödül: A’ Design Award

Muzaffer-Ayça Koçer

OMİX- Çırpıcı

İMMİB 2015 METAL KATEGORİSİ PROFESYONEL İKİNCİ

Ödül: A’ Design Award

A Design Award

Merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Birliği Tasarım Ofisi’nin (The Bureau of European Design Associations – BEDA) desteğiyle ilki 2010 yılında düzenlenen A Design Awards yarışması; inovasyon ve tasarımın gelişmesiyle ülkelerin ekonomik rekabet gücünü artırmayı hedefliyor. Aynı zamanda kazanan tasarımlar için bir akreditasyon niteliği taşıyan yarışma, ürünlerin ve tasarımcılarının tanıtımlarına katkıda bulunuyor.

makine-meksika-fuar-gidahatti

Makine sektörünün radarında Latin Amerika pazarı var

Bu arada Meksika’nın en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Mexico City’de 4-6 Mayıs 2016 tarihlerinde düzenlenen Uluslararası Metal İşleme ve Üretim Fuarı (FABTECH Mexico),  Türkiye’nin makinecilerini ağırladı. Ağırlıklı Güney Amerikalı firmalar olmak üzere, dünya genelinden 575 katılımcının yer aldığı fuara bu yıl Türkiye makine sektöründen 12 firma katıldı.

makine-sektoru-meksika-fuar-gidahatti

Metal işleme, kaynak ve yüzey teknolojileri konularında toplam 140 bin metrekare sergi alanıyla kapılarını açan ve 13 bin kişinin ziyaret ettiği fuarda, katılımcılar metal işleme alanında son gelişmeleri yakından takip etti.

Meksika’nın lokasyon açısından önemli bir merkez olduğuna dikkat çeken Makine Tanıtım Grubu Başkanı Adnan Dalgakıran, Meksika’nın Türk makineciler için en büyük ihracat pazarlarından biri olan ABD’ye yakın olmasının önemli avantajları olduğu belirtti. Meksika’da gümrük vergisi oranlarının, diğer Latin Amerika ülkelerine kıyasla düşük seviyede olduğuna dikkat çeken Dalgakıran, “Latin Amerika pazarı, Türkiye’nin Makinecileri için yeni fırsatlar sunuyor. Türk makine sektörünün üretim potansiyeli ve pazara sunduğu yeni ürünler, Meksika’da giderek daha fazla ilgi görüyor. Meksika’da özellikle otomotiv endüstrisinin çok gelişmiş olması, ülkeyi makine sektörü için ciddi bir pazar durumuna getiriyor. Makine imalatında uzmanlaşmış, ihracatçı bir sektör olarak bu potansiyeli değerlendirecek adımlar atmaya devam edeceğiz” dedi.

makine-tanitim-grubu-adnan-dalgakiran-gidahatti

Yıllık 800 milyar dolarlık dış ticaret hacmiyle Latin Amerika’nın en büyük ekonomilerinden biri olan Meksika, otomotiv endüstrisinde altın çağını yaşıyor. 400 milyar dolarlık toplam ithalatı içinde makine ithalatının payı %17,1 olan Meksika’nın, makine ihracatında en çok yer kaplayan kalem ise Otomatik Bilgi İşlem Makineleri ve Üniteleri. Bu alt grubu sırasıyla Buzdolapları, Dondurucular, Soğutucular, Isı Pompaları takip ediyor. 2015 yılında Meksika’ya 58 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Türkiye’nin Makinecileri, Türkiye’nin Meksika’ya yaptığı toplam ihracatın %16,9’unu tek başına karşılıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir