Türk tarım heyeti Moskova’da

-


Türk tarım heyeti Moskova’da

Rusya’nın Ocak 2016’dan bu yana ambargo uyguladığı ürünlerin yanına başka ürünleri de eklemesi sonrası Türk tarım heyeti Moskova’ya gitti.

Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı heyeti, Türk tarım ürünlerinin insan sağlığıyla ilgili denetim ve bazı teknik analizler üzerine görüşmeler yapmak amacıyla dün akşam Moskova’ya geldi.

Edinilen bilgiye göre, dört kişilik Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı heyeti, Rusya Federal Bitki Sağlığı Denetim Servisinin (Rosselhoznadzor) daveti üzerine dün akşam itibarıyla Rusya’nın başkenti Moskova’ya ulaştı.

Heyetin bugün, Rosselhoznadzor yetkilileriyle, özellikle Rusya tarafından yaptırım uygulanmayan Türk tarım ürünlerinin Rusya’nın talep ettiği kriterlere uyumu konusunu ele alması bekleniyor.

Marul ve patlıcan da geri gönderildi

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı (Rosselhoznadzor), önceki gün, Türkiye’den getirilen 14 ton marulu gerekli sağlık koşullarını taşımadığı gerekçesiyle üreticiye geri gönderdi. Rosselhoznadzor’ın Gelencik limanına Türkiye’den getirilen 14 tondan fazla Iceberg marulunda bir tür tarım zararlısı olan Kaliforniya çiçek tripslerine (Frankliniella occidentalis) rastlanması sebebiyle bu kararı aldığı açıklandı. Rusya en son aynı gerekçeyle 15.9 ton patlıcanı iade etmiş ve Türkiye’den patlıcan alımına da bugünden itibaren yasaklanmasına karar vermişti.

www.dunya.com

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir