Türk Lirası dolar karşısında ne kadar değer kaybetti?

-
Türk Lirası dolar karşısında ne kadar değer kaybetti?

Türkiye’de Mayıs ayı başından bu yana yüzde 6 değer kaybeden Türk lirasının Dolar karşısındaki değer kaybı, yıllık bazda ise yüzde 13 seviyesinde gerçekleşti.

Dünyanın lider alacak sigortası şirketi Euler Hermes, Yunanistan’da kurtarma paketiyle ilgili gelişmeleri, Almanya’daki güçlü birinci çeyrek büyümesini, ABD’de Fed’in faiz artırım kararını ve Euro Bölgesi’ndeki büyümenin yavaşlamasını manşetine taşıdığı Haftalık İhracat Risk Görünümü Raporunu yayınladı.

merkez-bankasi-gidahatti

Euler Hermes Baş Ekonomisti Ludovic Subran’ın değerlendirmelerini içeren raporda, “Türkiye: Politikalar ve politikalar” başlıklı bölümde, ülkemizdeki son gelişmeler yer alıyor. Raporda, şunlar kaydedildi:

“Merkez Bankası, Mart-Nisan’da kümülatif 75 baz puanlık azaltmanın ardından 23 Mayıs haftasında parasal genişlemeye devam ederek gecelik borç verme oranını 50 baz puan azaltarak %9,5’e çekti. Ancak gecelik borçlanma faiz oranını %7,25’te, bir haftalık repoyu ise %7,5’te tuttu. Bu aksiyonlar, daha düşük gıda fiyatları, hala ucuz olan petrol ve Mart-Nisan aylarında istikrarlı seyreden para birimi sayesinde düşük seyreden enflasyon (Nisan ayında yıllık %6,6) ile daha da kolaylaştı. Ancak politik belirsizlikler nedeniyle para biriminin istikrarı Mayıs ayının başlarından bu yana azaldı.

Faizi sabit tuttu, kur oynaklığı ve enflasyonu işaret etti

ahmet-davutoglu-gidahatti

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile arası bozulan Başbakan Davutoğlu görevinden ve AKP liderliğinden ayrıldı ve yerini Erdoğan’ın müttefiklerinden biri olan Binali Yıldırım aldı. Bunlara ek olarak, parlamento üyelerinin dokunulmazlığının kalkmasına yönelik oylama endişe yarattı. Mayıs ayının başlarından bu yana %6 değer kaybeden Türk lirasının Dolar karşısındaki yıllık değer kaybı ise yıllık %13 seviyesinde gerçekleşti.”

Euler Hermes Haftalık İhracat Risk Görünümü Raporu’ndan öne çıkan diğer başlıklar da şöyle:

Fon ve borç yardımı ödemeleri onaylanan Yunanistan ekonomisinin 2016 sonuna kadar durgun seyretmeye devam etmesi öngörülüyor. Yunanistan’da, faiz oranlarında daha fazla indirim yapılması ve borç vadelerinin uzatılması muhtemel görünüyor.

Maliye Bakanı Şimşek’ten reform sinyali

Birinci çeyrekte çeyrek bazında yüzde 0,7 ile güçlü büyüme kaydeden Almanya’da Gfk Tüketici Ortamı İndeksinin Haziran ayında da 9,8 puanlık artış kaydetmesi bekleniyor.

fed-gidahatti

ABD’de Fed’in Haziran ayında faiz artışı yapma ihtimali yüzde 38 gözüküyor.

İkinci çeyrekteki iş güveni değerlendirmeleri, Euro Bölgesi’nde büyümenin yavaşlayarak çeyrek bazında yüzde 0,3 seviyesinde gerçekleşeceğini gösteriyor.

Birinci çeyrekte beklentilerin altında büyüme kaydeden Meksika’da bu yılki büyümenin yüzde 2,6 seviyesinde olacağı öngörülüyor ancak aşağı yönlü riskler bulunuyor.

İsrail’e yönelik, 2016’da yüzde 3’lük büyümeye tahmininde aşağı yönlü revizyon yapması gerekebileceğini düşünülüyor.

Filipinler’de 2016’daki büyümenin yüzde 6,3 seviyesinde olacağı öngörülüyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın