Türk kadınları için tehlike çanları çalıyor!

-
Türk kadınları için tehlike çanları çalıyor!

Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye Sağlıklı Beslenme Raporu’nda Türk kadınları Avrupa’nın en şişmanı ve en az hareket edeni çıktı. Raporda, Türkiye için ‘alarm’ verildiğine dikkat çekilerek, Türk kadınlarının yüzde 34’ü ve çocuklarının yüzde 22’sinin obez olduğu kaydedildi. Ayrıca, Avrupa’daki kadınlar arasında en az fiziksel aktivite yapanlar yine Türk kadınları olarak belirlendi.

Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından 25-29 Nisan arasında gerçekleştirilen ‘Beslenme, Obezite ve Fiziksel Aktivite ülke değerlendirme ön raporu açıklandı.

Türkiye için alarm!

Raporda, Türkiye için ‘alarm’ verildiğine dikkat çekerek, Türk kadınlarının yüzde 34’ü ve çocuklarının yüzde 22’sinin obez olduğu kaydedildi. Avrupa’da günlük 15 gram ile kişi başına en fazla tuz tüketiminin ve en yüksek oranda şekerli içecek tüketiminin deTürkiye’de olduğu belirtildi.

obezite-yuruyus-gidahatti

Türkiye’de tuz tüketimi

Ayrıca, Avrupa’daki kadınlar arasında en az fiziksel aktivite yapanlar yine Türk kadınları oldu. Türkiye’de tuz tüketimi yüzde 30 düşürebilirse beyin kanamasına bağlı felçlerde 165 bin kişinin riski azalacak, kalp ve kalp damar hastalıklarına bağlı ise 110 bin ölüm riskinin azalacağı tahmin ediliyor. Raporda şu ifadelere yer verildi:

Yetersiz sıhhi koşullar ve yetersiz beslenme milyonlarca çocuğu tehdit ediyor

tuz-gidahatti

Okullarda sağlıklı gıda satışına teşvik

“Okullarda satılan yiyeceklerle ilgili düzenleme çok önemli. Ancak bunların tam denetimi yapılmalı ve her okulun sağlıklı gıda satışı teşvik edilmeli. Öğrencilere süt ve kuru üzüm dağıtım programı çok başarılı gerçekleştirildi. Türkiye’de en çok tüketilen ekmekten azaltılan tuz programı başarılı oldu. Aynı şekilde, yüksek oranda tuz yüklü olan, zeytin, peynir ve salçaların da tuz miktarı azaltılması için çalışma başlatılmalı. Günlük kişi başına tuz tüketim miktarının 15 gramdan 1 grama düşürülmesi amaçlanmalıdır.”

sigara-icen-kadin-kanser-gidahatti

Sigara ve obezite ilk sıralarda

Raporda, 2013 verilerine göre Türkiye’nin hastalık yüküne sebep olan risk faktörlerinde ilk sırada hala sigara geliyor. İkinci sırayı obezite ve fazla kiloluluk alıyor. Üçüncü sırada beslenme bozukluğu, dördüncü sırada yüksek tansiyon rahatsızlıkları bulunuyor. Kolesterol, alkol, hava kirliliği ve düşük oranda fiziksel aktivede yüksek oranda hastalığa neden olan risk faktörleri arasında yer alıyor.

Sağlık Bakanlığı’ndan Kurban Bayramı’nda beslenme önerileri

Gıda paketlerinde düzenleme

Raporda Türkiye’nin sağlıklı beslenme yönünde başlattığı programların olumlu olduğu ancak yetersiz olduğuna dikkat çekildi. Marketlerde satılan gıda paketlerinin üzerinde sarı-turuncu-kırmızı işaretlerle ürünün ne oranda sağlıklı olup olmadığının belirtilmesi gerektiğine işaret edildi.

“Bisiklet için yeni yollar açılmalı”

Rapora göre Türkiye’nin yürüttüğü bisiklet kampanyası ve günde 20 dakika yürüyüş programı başarılı bulunurken bisiklet için yeni yollar açılması gerektiğine işaret edildi. Ayrıca raporda sağlıklı yaşam merkezlerinde günlük diyet ve fiziksel aktivite imkânları sunulması önerildi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir