Türk halkının içecek tercihi…?

-
Türk halkının içecek tercihi…?

Değişen trendler günümüzde gıda sektörüne de yansıyor. Artık tek düze içecekler yerine damak zevklerine uyan farklı ürünleri tercih eder hale geldi. Bu tercih kültürlere göre değişim gösteriyor. Örneğin Türk halkının içecek tercihi sıralamasında şeftali suyu ilk sırayı alırken, Amerikalılar portakal suyunu, Fransızlar ise elma-portakal karışımını tercih ediyor.

Mahmut-Atom-Duruk-gidahattiTürkiye’nin en köklü ve önde gelen markalarından Aroma, yaptığı tüketici araştırmaları ile tüketicilerin eğilimlerini de ortaya koydu. Aroma Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mahmut Atom Duruk, dünya genelinde insanların sağlıklı gıdalara yönelme trendi çerçevesinde meyve suyuna olan talebin giderek arttığına dikkat çekti. Meyve suyu konusunda dünyadaki ülkelerine göre ortaya çıkan tüketici tercihleri hakkında bilgi veren Duruk, “Meyve suyu konusunda tüketicilerin tercihleri ülkelere ve kültürlere göre farklılık gösterebiliyor. Aroma olarak yaptığımız araştırmalarda Türk halkının en çok şeftali suyunu tercih ettiğini gördük. Diğer ülkelere baktığımızda Amerikalılar portakal suyu, Fransızlar elma-portakal karışımı, İtalyanlar Armut-muz karışımı, Hintliler mango, Çinliler ise şeftali-sirke karışımını seviyorlar.” diye konuştu.

Dünyanın en değerli markaları ve gıda sektörü

aroma-meyve-sulari-gidahattiAroma hakkında…

Türkiye’nin ilk meyve suyu firmalarından Aroma Bursa Meyve Suları ve Gıda Sanayi A.Ş., 1968 yılında çok ortaklı bir şirket olarak (50 tane Bursalı müteşebbis ve çiftçiler tarafından kurulan bir kooperatif)  Bursa’nın Gürsu ilçesinde kuruldu. Çok ortaklı olarak kurulan şirkette, 1991 yılında Duruk Grubu çoğunluk hisseyi alarak yönetime geçti. 1991 yılında başlayan yatırım hamlesi ile işlenen meyve miktarı her geçen gün arttırılarak, yılda 20.000 tondan 125.000 tona çıkarılıp Aroma Türkiye’nin önde gelen meyve suyu dolum tesislerinden biri haline geldi.  Almanya’dan Malta’ya Kanada’dan Dubai’ye dünyanın 40’ın üzerinde ülkesine ihracatı, 270 kişilik istihdamı ile yıllık 110 milyon litre üretim kapasitesine sahip. Ürün yelpazesinde Aroma %100 meyve suları ve nektarlar ile birlikte meyveli içecek, Aroma ananaslı içecek, Aroma limonata, Aroma Ice Tea, Aroma gazlı içecekler (Aroma sade, mandalinalı ve şeftali aromalı), Aroma mineralli gazlı içecekler gibi ürünler bulunuyor. Ayrıca Meyöz markalı meyve nektarları ve Ice Tea, Tropical markalı meyveli içecekler ile Aroma Ömer Duruk Doğal Kaynak Suyu markasıyla su pazarında yer alıyor. Türkiye Atletizm Federasyonu ile birlikte Antalya’nın Akseki ilçesinde 2015 yılında 8.’si düzenlenen “Aroma Akseki Dağ Koşusu” da spora ve sporcuya destek veren bir marka olan Aroma’nın sosyal sorumluluk projeleri arasında yerini alıyor.

Ege’nin büyüklerinde gıda sektörü de var

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir