Türk halkı tuğla tuğla ördü, LÖSEV Kenti açıldı!

-
Türk halkı tuğla tuğla ördü, LÖSEV Kenti açıldı!

Lösemili Çocuklar Vakfı’nın (LÖSEV) destekçi ve bağışçıların katılımıyla hayata geçirdiği Avrupa’nın ilk LÖSEV Kenti LÖSANTE Çocuk ve Yetişkin Hastanesi, 28 Mayıs’ta düzenlenen etkinlikle hastalara kapılarını açtı.

Türk halkının tuğla tuğla örerek inşa ettiği LÖSEV Kenti ile ülkemizin en donanımlı LÖSANTE Çocuk ve Yetişkin Hastanesi, Sağlık Bakanlığı tarafından 75 yataklı olarak verilen ruhsatla açıldı.

“Hepimiz Birimiz, Birimiz Hepimiz İçin” temalı 15. Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası etkinlikleri kapsamında Ankara İncek’teki LÖSEV Kent’te 28 Mayıs Cumartesi gecesi düzenlenen etkinlik, LÖSEV gönüllüleri ve bağışçıları buluştu.

losev-ustun-ezer-gidahatti

Üstün Ezer: Kansere çare bulunacak

Gecede konuşan LÖSEV Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Üstün Ezer, “Artık çocuk ve yetişkin tüm kanser hastalarına kucak açıyoruz. Hedefimiz iyileşme oranında % 100 başarıdır. Şimdilik 75 yatak kapasitesi ile ruhsatlandırılabildik. İnanıyorum ki ilerleyen zamanlarda tam kapasite ile çalışacaktır. Destekleri ile başından sonuna dek yanımızda olan herkese teşekkürlerimizi ve tebriklerimizi sunuyoruz” dedi. Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Dr. Üstün Ezer, şunları kaydetti:

“Doktor olmaya 5-6 yaşlarımda karar vermiştim. Neden doktor olmak istiyorsun diye soranlara ‘Ben ölüme çare bulacağım’ demiştim. İnsanların, hele hele çocukların ölmesine asla tahammül edemeyiz, göz yumamayız.

Çocuk doktoru ve sonrasında Çocuk Kan Hastalıkları (Lösemi) Uzmanı olduğum yıllarda neredeyse bütün çocuklar kaybediliyordu. Lösemiden, kanserden değil parasızlıktan, bakımsızlıktan, “nasıl olsa ölecek” önyargısı nedeniyle yaşamıyorlardı. İşte o yıllarda Lösemili çocuklarımızı kurtarmak, yaşatmak için kurduk LÖSEV’i. Bir teneke masa bir sandalye ile başladık. Paramız yoktu, ama inancımız, idealizmimiz, çalışma ve başarma hırsımız vardı.

losev-losemili-kız-gidahatti

Bugün LÖSEV 2,5 milyon kişiyi aşkın gönüllüsü ile Avrupa’nın ilk ülkemizin en donanımlı LÖSEV Kentini ve Lösante Çocuk ve Yetişkin Hastanesini inşa ettiyse bu önce; kahraman Lösemili Çocuklarımız ve anne + babalarının sonra bir avuç idealist LÖSEV çalışanlarının ve milyonlarca bağışçısının başarısıdır. Bu Kent ve hastane toplam 400 yatağı, ameliyathanesi, yoğun bakım – kemik iliği servisi ve hobi evleri, oyun – uğraş odaları, show merkezi ve yüzme havuzu ile değil Avrupa bütün Dünya ile yarışıyor. Hele yüzlerce bilim insanının çalışacağı 1500 m2’i aşkın bir alanda kurulmuş olan Kanser ve Genetik Araştırma Laboratuvarları, inanıyorum ki çok yakında kanserin çaresini ve aşısını bulacaktır.

Göz ardı edilmemesi gereken kanser belirtileri

Türk bilim insanlarına çağrı!

Buradan 3 önemli çağrı yapmak istiyoruz. Birincisi, artık bu hastane bu kent açıldı. Ben sen, biz siz, mevzuat bürokrasi demeden 75 milyon birden el ele vererek hem bu eşsiz merkezin önü açılmalı ve her santimetre karesi ile hayat kurtarmaya başlamalıdır.

İkincisi, bu hastane Türk İnsanının bağışları ile yapıldı. Milyonlarca insan Tuğla koydu. Bu arada bu hastane yapılırken devlete 45 milyon (Trilyon) lirayı aşkın vergi verildi. Tamam artık açılıyor. Ama biz, hayat verdiğimiz bu hastaneyi ve bütün lösemili ve kanserli çocuklarımızı sonsuza kadar yaşatmalıyız. Bu nedenle diyoruz ki; “Eserine sahip çık Türkiye; Tuğla koymaya devam et!”

Üçüncüsü, yurt dışında yaşayan ve cennet ülkemizden giden bilim insanlarına sesleniyoruz. Bırakın başkaları için çalışmayı, gelin bu güzel ülkenin çocukları, geleceği için bilim yapın, araştırmalar yapın ve güzel buluşlara imza atın. İşte size laboratuvar, cihazlar, birbirinden değerli, çalışkan personel. Önünüzde hiçbir engel, mevzuat, sınır olmayacak, gelin biliminizle uğraşın.  Hem siz mutlu olun hem de ülkemiz ve çocuklarımız kazansın.”

Göz ardı edilmemesi gereken kanser belirtileri

losev-kent-ustun-ezer-melih-gokcek-gidahatti

LÖSEV Üstün İnsan Ödülü

Uzun yıllardır LÖSEV’e destek veren gönüllü ve bağışçılara Üstün İnsan Ödülü takdim edilen gecede kendisi ve eşi Nevin Gökçek adına ödül alırken konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Biraz önce hocam dedi ki; Acaba Sağlık Bakanlığından bazı şeyleri alabilir miyiz? O mücadelede birlikte olacağız ve alacağız inşallah. Eski bakanımız yeniden bakanımız oldu, benimde iyi bir arkadaşımdır. Daha fazla asılacağız alacağız. Bundan sonraki süreçte yanınızda olmaya devam edeceğiz” dedi.

Toyota Bayileri adına sahneye davet edilen Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt da, “LÖSEV’İ yıllardır takdirle izliyorum. Ancak bugün burada gördüklerim karşısında yaptığımızın denize küçücük bir damla olduğunu gördüm. Bu ödülü, kendilerine verilecek ödülü ülkemizin çocuklarına verilmesini isteyen bayilerimiz adına alıyorum” diyerek duygularını ifade etti.

Gecede ayrıca LG Electronics adına Pazarlama Müdürü Gül Saltuk Cabi,  Ünlü Haberci İrfan Değirmenci, Necla Tercan, Patchwork Sanatçısı Günsu Güngör, Çarşı Taraftar Grubu Lideri Ayhan Güner’e Üstün İnsan Ödülü takdim edildi.

losev-kent-zuhal-olcay-gidahatti

Deniz Akkaya ve Aşkım Kapışmak’ın gönüllü olarak sunuculuğu üstlendiği etkinliğe, lösemili çocuklar ve aileleri yoğun ilgi gösterdi. Tedavisini tamamlamış 90 çocuğun sahnede sergiledikleri ‘Yaşamak Şakaya Gelmez’ kareografisi ve Lösemili Çocuklar Korosu ile umudu yeniden canlandıran çocuklar konuklara ve ailelerine duygusal anlar yaşattı.

LÖSEV etkinliği, sanatçı Zuhal Olcay’ın verdiği konser ile taçlandı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın