Türk gıda sektörünün Gulfood çıkarması!

-
Türk gıda sektörünün Gulfood çıkarması!


Dünya genelinde gıda sektörünün en önemli fuarlarından biri olarak kabul edilen Gulfood Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı’na bu yıl 19’u Gaziantep’ten olmak üzere 154 Türk marka katılacak.

gulfood-2016-gidahatti21-25 Şubat tarihlerinde Dubai’de düzenlenecek Gulfood 2016 Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı’na her yıl 160 ülkeden 90.000 profesyonel katılıyor. Bu yıl katılımcıların arasında 154 Türk markası yer alacak.

Tüketiciler, her geçen gün daha fazla ürün çeşidi ve daha kaliteli ürünler talep ediyor, dolayısıyla Gıda ve İçecek Endüstri’sinin hiç olmadığı kadar çok ürün seçeneği sunması gerekiyor. Ancak bu küresel pazarda kaynak bulmak zorlu bir iş. Bu konuda da devreye Gulfood giriyor.

Dünyanın en büyük gıda fuarı olan Gulfood Fuarı, ülkeler ve tedarikçiler arasında bağ kuracak ve ürün dağıtım kanalları açacak. Binlerce gıda tedarikçisini ve ihracatçısını ağırlayacak olan Gulfood 2016’ya, Türkiye’den 154 marka katılacak. Gıda uzmanlarının adeta çıkarma yapacağı Gulfood 2016 Fuarı’nın, Dubai Dünya Ticaret Merkezinde, oldukça geniş bir alanda yapılacağı belirtiliyor.

Gulfood’da helal gıdalar gündemde

gulfood-gidahatti

Gulfood 2016’da öne çıkan en önemli konulardan biri de helal gıdalar olacak. Gulfood 2016’ya 800’den fazla helal gıda sertifikalı firma katılacak. Dünya İslami Ekonomi Raporu’na göre helal gıda sektörü 2019 yılına kadar 2,537 trilyon dolar olarak küresel gıda harcamalarının %21,2’sini oluşturacak.

2013 yılı verilerine göre helal gıda tüketmeye özen gösteren Müslüman ülkelerin başında 190 milyar dolarlık pazar payıyla Endonezya, 168 milyar dolarlık pazar payıyla Türkiye, 108 milyar dolarlık pazar payıyla Pakistan ve 97 milyar dolarlık pazar payıyla İran geliyor.

Gulfood 2016 kapsamında düzenlenen, dünyanın en büyük helal gıda ticareti etkinliği ‘Halal World Food,’ 800’den fazla sertifikalı gıda tedarikçisini ağırlayacak.

Dubai Dünya Ticaret Merkezi Başkan Yardımcısı Trixie LohMirmand, bu yıl Gulfood 2016 Halal World Food’a yeni fırsatlar ve yatırım imkanları yakalayabilmek için katılan yerel, bölgesel ve uluslararası helal gıda üreticilerinin sayısının her geçen gün arttığını vurguladı.

Küresel helal gıda sektörü, beş yıldızlı Conrad Dubai’de düzenlenecek Gulfood Konferansının 22 ve 23 Şubat olmak üzere iki gününde ön plana çıkacak.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir