Türk dünyasına serbest ticaret çağrısı!

-
Türk dünyasına serbest ticaret çağrısı!

Türk dünyası ülkelerinin birbiriyle rakip olmadığını belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Türk Keneşi ülkeleri arasında mutlaka en geniş kapsamıyla ticaret serbest olmalı.” dedi.

Türk Konseyi Ekonomi Bakanları 7. Toplantısı, İstanbul’da yapıldı.

turk-konseyi-ekonomi-bakanlari-toplantisi-gidahatti

Türk Konseyi Ekonomi Bakanları Toplantısı

“Türk dünyasının uzun vadeli yol haritaları olmalı”

Toplantıda konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türk dünyasının geçmişte olduğu gibi bugün de ve gelecekte de tarihe yön vereceğini söyledi. Türk devletlerinin bulunduğu bölgelerin ve küresel ekonominin büyük bir dönüşüm içinde olduğunu kaydeden Zeybekci, kendi uzun vadeli yol haritalarının olması gerektiğini, aksi takdirde, başkalarının planlarında kendilerine yer bulacaklarını anlattı.

“Ekonomik ve jeopolitik olarak büyük dönüşümlerin olduğu çağlarda; bu dönüşümleri sadece izleyen devletler, halkına refah sunamazlar.” diyen Zeybekci, dönüşümlerin yaşandığı çağlarda sınırların, kuralların ve yolların bir bir değiştiğini bildirdi.

dis-ticaret-ithalat-ihracat-gidahatti“İşbirliği yaparsak oyun kurucu oluruz”

Ekonomi Bakanı Zeybekci, “Türk dünyası, içinden geçtiğimiz bu dönemde işbirliği yaparsa kendi coğrafyasında oyun kurucu, kural koyucu olacaktır. İlk adım olarak birbirimizin önündeki ticaret engellerini kaldırmalıyız. Çünkü biz sadece aynı kandan gelen halklar değil, aynı zamanda komşularız.” diye konuştu.

Küresel enerji fiyatlarının düşmeye başladığı 2014 yılına göre, 2016 yılı sonunda Türk Keneşi ülkelerinin dünyaya yaptığı ihracatın yüzde 27,2 düşüşle yaklaşık 190 milyar dolar olduğu bilgisini veren Zeybekci, bu rakamın rakamın sadece 5,5 milyar doları, yani toplamın sadece yüzde 2,9’unun Türk Keneşi ülkeleri içindeki ticareti kapsadığını aktardı. Zeybekci, “Henüz Keneşimize üye olmayan, Özbekistan ve Türkmenistan’ın da hesaba katılması ile 6 Türk devleti olarak, dünyaya toplam ihracatımızın 2014 yılındaki 279,1 milyar seviyesinden 2016 yılında 205 milyar dolara gerilediğine, yüzde 26,5 düştüğüne şahit olduk.” dedi.

Enerji fiyatlarının 2 yıl aradan sonra toparlandığı bir dönemden geçtiklerini, bunun değerlendirilmesi gereken bir fırsat olduğunu vurgulayan Zeybekci, şöyle devam etti:

“Ticaret serbest olmalı”

“Türk devletlerinin birbirini tamamlayıcı özellikleri vardır. Türkiye’de olmayan birçok şeyin diğer kardeş ülkelerde, orada olmayanın ise Türkiye’de olduğunu görüyoruz. Bu yüzden bir araya gelmemiz, değerlerimizi, zenginliklerimizi toplam çarpan etkisiyle bir araya getirmemiz ve bunlarla dünya ticaretinde, ekonomisinde, ham madde ve mamul piyasalarında güçlü bir şekilde yer almamız söz konusu olacaktır.

Öncelikle, Türk Keneşi ülkeleri olarak, aramızda ticareti serbestleştirmemiz de biraz önce saydığım çarpan etkisi yaratacak ekonomik gücü çok hızlandıracaktır.  Türk dünyası ülkeleri birbiriyle rakip değildir. Türk Keneşi ülkeleri arasında mutlaka en geniş kapsamıyla ticaret serbest olmalı.”

Gelecek yılın Türk dünyasına ekonomik anlamda bir fırsat penceresi açtığını belirterek, ya bu pencereyi açıp temiz hava alacaklarını, ya da perdeyi kapatıp bu fırsatı kaçıracaklarını bildiren Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türk Keneşi’nin ülkeler arası ekonomik ilişkilerin güçlenmesi için önemli fırsatlar sağlayacağını dile getirdi.

nihat-zeybekci-gidahattiAzerbaycan-Türkiye Tercihli Ticaret Anlaşması

Zeybekci düzenlenen basın toplantısında da, Türk Konseyi Ekonomi Bakanları 7. Toplantısı’na konsey üyesi Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan yetkililerinin yanı sıra resmi üye olmayan Özbekistan’dan da bir bakan yardımcısının katıldığını söyledi.

Azerbaycan ile Türkiye arasında Tercihli Ticaret Anlaşması konusunda çok hızlı bir ilerleme söz konusu olduğunu belirterek, “Yıl sonunda inşallah sonlandırmış oluruz” diyen Zeybekci, dünya ekonomisinin çok hızlı geliştiği bir ortamda Türk devletleri olarak bu değişime birlikte ayak uyduracaklarını bildirdi. Geçen yıl sonunda 4 ülkenin kendi arasında gerçekleşen ticaret hacminin yaklaşık 5,5 milyar dolar olduğunu dile getiren Zeybekci, çok yetersiz olan bu rakamı ilk fırsatta 10 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

“Kardeşler arasında vize olur mu?”

Bakan Zeybekci, ülkelerarası vizelerin kaldırılmasına ilişkin bir soruya ise şu karşılığı verdi:

“Kardeşler kendi aralarında seyahat ederken vize mi olur Allah aşkına? Bu vizeleri kaldırdığınızda turizmin patladığını göreceksiniz. Eminim ki milyonlarca Türk vatandaşı ata yurtlarını ziyaret edecek. Turizmde büyük bir ekonomi, hareketlilik, ticaret ve yatırım demektir. Bu alanların önünü açacaktır. Sabırla, küçük küçük ama devamlı adımlar atacağız.”

nihat-zeybekci-sahin-mustafayev-gidahatti

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci – Azerbaycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, basın toplantısı sonrası Azerbaycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev ile de basına kapalı bir görüşme yaptı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir