Türk domatesine kötü, Rus buğdayına iyi haber!

-
Türk domatesine kötü, Rus buğdayına iyi haber!

Türkiye’den domates ithalatındaki yasağın, Rus üreticilerini korumak gerekçesiyle en az üç yıl daha süreceğini bildiren Rusya Tarım Bakanı Aleksander Tkaçev, Türkiye’nin ülkesinden buğday ithalatındaki sınırlamayı kaldırdığını da açıkladı.

Türkiye’ye yönelik bazı ekonomik kısıtlamaların kaldırılmasına ilişkin kararnamenin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanması üzerine, Türkiye’den tarım ürünleri ithalatı kapsamında domates ithalatındaki yasağın ne zaman kalkacağı merak konusu oldu.

aleksandr-tkacev-gidahattiRusya’nın St. Petersburg şehrinde düzenlenen Ekonomik Forum toplantılarına katılan Rusya Tarım Bakanı Aleksander Tkaçev, Türkiye ile tarım ürünleri ticaretinde yaşanan sorunlara ilişkin dikkat çekici açıklamalar yaptı.

“Domates yasağı 3 yıl daha devam edecek”

Türkiye’den domates ithalatı yasağının en az 3 yıl daha süreceğini belirten Tkaçev, domates meselesinde art niyet aranmasının yersiz olduğunu dile getirdi. Tkaçev, şunları kaydetti:

domates-tarla-gidahatti“Rusya kendi domates üretimini teşvik ettiği için önümüzdeki 3 yıl bu alanda yoğun çalışmalar devam edecek. Bu yıl dışarıdan domates ithalatını yarı yarıya azaltarak kendimiz 800 bin ton üretebilir hale geldik. Önümüzdeki 3-5 yıl içerisinde yapılan yatırımlarla ek 500 bin ton daha üretim planlıyoruz.

Dolayısıyla içte üreticilerimizi teşvik için Türk domatesinin üç yıldan önce Rusya pazarına girmesi imkansız olacak.”

Türkiye’den Rus buğdayı kararı

Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, gazetecilerin soruları üzerine Türkiye’nin Rus buğdayı ithalatına yönelik kısıtlamaları kaldırdığını da açıkladı.

bugday-basak-gidahatti“Türkiye ile her şey yolunda. Karşılıklı fayda temelinde işbirliğine devam edeceğiz. Türk tahıl pazarı bizim için öncelikler arasında. Türkiye’ye 3 milyon tondan fazla tahıl ürünü satıyoruz. Bunlar iyi rakamlar” diyen Tkaçev, Rusya’nın da bu gelişmenin ardından karşılıklı çıkar temelinde Ankara’yla işbirliğini sürdürmeye hazır olduğunu vurguladı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir