Türk asıllı işadamından flaş karar: Chobani çalışanlarına hisse verecek

-
Türk asıllı işadamından flaş karar: Chobani çalışanlarına hisse verecek

Kurduğu Chobani şirketini kısa zamanda ABD yoğurt pazarının önde gelen şirketlerinden biri haline getiren Türk asıllı işadamı Hamdi Ulukaya, yine farklı bir uygulamaya imza attı. Ulukaya, Chobani’nin 2 bin çalışanına şirketin yüzde 10’luk hissesinin verileceğini açıkladı.

New York Times’a konuşan Chobani Yoğurt’un kurucusu Hamdi Ulukaya, şirketin satılması veya halka arza açılması durumunda Chobani’nin ABD’deki 2 bin tam zamanlı çalışanına şirketin yüzde 10’luk hissesinin verileceğini söyledi.

hamdi-ulukaya-hisse-gidahatti

2005’te kurulan Chobani’nin son 10 yıldaki başarısında çalışanların büyük pay sahibi olduğunu belirten Ulukaya, “Şirketin bu kadar başarılı olacağını hiç düşünmemiştim. Chobani’nin ilerlemesi bu insanlar olmadan düşünülemez. Şimdi şirketin daha da büyümesi için uğraşacağız ve çalışanlarımız aynı zamanda kendi geleceklerini de kuracaklar” dedi.


Chobani kurucusu Hamdi Ulukaya’dan çok güzel hareketler!

Chobani Hisseleri adı verilen model sayesinde işçiler, hisselerinin tümüne en fazla 4 sene içerisinde ulaşacak. Hisse paylaşımında yönetici kesim için dört yıllık büyüme hedefleri kriter olacak. Çalışanlar ise herhangi bir büyüme hedefine bağlı olmadan eşit paylaşım ile hisse sahibi olabilecek. Böylece bir işçinin kişi başı 200 bin dolar gibi bir hisseye sahip olması mümkün olabilecek. Chobani’nin satılması ya da halka açılması halinde işçiler kendilerine ayrılan hisseleri dört senelik dönemin sona ermesini beklemeden, belirlenen şirket değeri üzerinden satabilecek.

hamdi-ulukaya-gidahatti

Piyasa değeri iki yıl önce 3 ila 5 milyar dolar arasında olduğu tahmin edilen Chobani’nin yüzde 10’luk hisseleri çalışanların şirkette bulunduğu görev süresine göre dağıtılırken, şirkete daha erken yıllarda katılan elemanlara düşecek hisse değerinin 1 milyon dolara kadar ulaşması söz konusu olabilecek.


BM Vakfı’ndan Hamdi Ulukaya’ya Küresel Liderlik Ödülü

Verilecek hisseler, şirketin çoğunluğuna sahip olan Ulukaya’nın payından gelecek ve çalışanlar hisseleri dilerlerse piyasada satabilecek veya şirketin halka arz edilmesini bekleyecek.

hamdi-ulukaya-multeci-gidahatti

İşler halde olmayan bir yoğurt fabrikasını alarak Yunan tarzı yoğurt üretimine başlayan Ulukaya, Chobani’yi kısa sürede ABD’nin en hızlı büyüyen gıda firmalarından birisi haline getirmişti. Piyasa değeri 4 milyar doları bulan Chobani’nin kurucusu Türk asıllı işadamı Hamdi Ulukaya, şirketinde mültecileri istihdam ettiği gibi mültecilere yardım için de birçok sosyal sorumluluk projesine imza atıyor, kurduğu vakıf aracılığıyla destek veriyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir