Tüp bebek tedavisi, oruç tutmaya engel mi?

-
Tüp bebek tedavisi, oruç tutmaya engel mi?

Ramazan’da tüp bebek tedavisinin yapılabileceğini, oruç tutmanın bu tedaviye engel olmadığını belirten Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, tüp bebek tedavisi yaptırmayı düşünen çiftlerin, oruç tutmanın tedaviyi olumsuz etkileyeceğine dair endişelerinin yersiz olduğunu bildirdi.

Op. Dr. Seval Taşdemir, “Ramazan ayının gelmesiyle beraber biz hekimlere en sık sorulan soruların başında, ‘Oruç, tüp bebek tedavisini engeller mi?’ sorusu geliyor.

Biz hastalarımıza bu tedavinin acil bir tedavi olmadığını ve eğer isterlerse tedaviye bir ay sonra başlanabileceğini de söylüyoruz. Tüp bebek tedavisi yaklaşık 15-20 gün süren bir tedavidir. Embriyo transferi sürecinde hasta, iğne, ilaç kullandığı ve ultrasona girdiği için oruç tutamayacağını düşünüyor. Ancak oruç, tüp bebek tedavisine engel olmaz” dedi.

Tüp bebeğin ömrüne ilişkin tartışmalarda kim ne diyor?

tupbebek-gidahatti

“İğneler iftardan sonra yapılabilir”

Taşdemir, “Eğer hasta oruç tutarken bir yandan da tedavisini devam ettiriyorsa biz; iğnelerini, ilaçlarını ve takiplerini iftardan sonra yaptırmasını öneririz. Fakat hastaya yumurtalarının toplanacağı gün, anestezi alacağı için oruç tutamayacağı doktoru tarafından önceden mutlaka söylenmelidir” diye konuştu.

tup-bebek-gidahatti

Vücudun vitamin ihtiyacı karşılanmalı

Taşdemir, “Ramazan ayında beslenme şeklinin değişmesi, öğün sayısının ikiye düşmesi, ara öğün yapılaması ve gün içinde tüketilen sıvı miktarının önemli ölçüde azalmasına bağlı olarak enerji kaybı yaşanabilir. Kan şekerindeki düşmeye bağlı olarak halsizlik, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklar da görülebilir.

Tüp bebeğin ömrüne ilişkin tartışmalarda kim ne diyor?

tup-bebek-gida hatti

Ramazanda iki öğün yemek yenildiğinden, mutlaka dengeli beslenilmeli, vücudun kalori, protein ve vitamin ihtiyacı yeterince karşılanmalıdır. Ramazan ayında oruç tutmak yumurta ve sperm kalitesini düşürmez. Bu nedenle, Ramazan’da tüp bebek tedavisi yapılabilir, oruç tutmak tüp bebek tedavisine engel değildir” ifadelerini kullandı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın