Tüm zamanların en çok aranan çalışanları onlar!

-
Tüm zamanların en çok aranan çalışanları onlar!

Hemen her sektörde en çok ihtiyaç duyulan personelin başında satış temsilcisi geliyor. Sadece Yenibiris.com ilanları ile bu dönemde aranan satış temsilcisi sayısı 8 binden fazla.

İyi bir satış temsilcisi, şirketin gözdesi niteliğinde. İşverenler bir satış temsilcisinden insan ilişkilerinde başarılı, takım çalışmasına uyumlu, sorun çözme becerisine sahip ve strese dayanıklı olmasını bekliyor. Aktif araç kullanabilme kriteri de ilanların büyük bir kısmında mevcut. Performansın çok net ölçülebildiği bir alan olması nedeniyle sonuç odaklılık çok önemli.

kipa-iskur-egitim-gidahatti

Ekonomik durgunluk dönemlerinde bile yayınlanmaya devam eden satış ilanları, en çok mağazacılık sektöründe veriliyor. Mağaza satış danışmanlığının ardından ihtiyaç duyulan satış alanları ise bilet satış, medya planlama-satış, proje satış ve satış sonrası destek. Geçen yılın bu aylarında ilk 10 sırada yer almayan bilişim sektörü, bu dönemde en çok satışçı aranan ikinci sektör konumunda.

En Çok Satış Temsilcisi Aranan Sektörler

1-PERAKENDE (Mağazacılık) % 19

2-BİLİŞİM        % 7

3-ÜRETİM-İMALAT     % 6

4-HİZMET       % 5

5-TEKSTİL        % 4

6- GIDA           % 4

7-TURİZM-OTELCİLİK % 4

8-YAPI-İNŞAAT            % 3

9-HOLDİNG     % 3

10-OTOMOTİV           % 3

İlanların yüzde 31’inde deneyim şartı olmaması nedeniyle satış, bu beceriye sahip yeni mezun kişiler için de iyi bir fırsat niteliğinde. Özellikle saha satış deneyimi, iş hayatında yükselirken de kişiye avantaj sağlıyor.

2016’da kim, ne kadar zam bekliyor?

İhtiyaç duyulan satış temsilcilerinin yüzde 52’si İstanbul’da görev yapacak. Ankara (% 9), Antalya (% 6), İzmir (% 5) ve Bursa (% 4) en çok satışçı aranan diğer iller.

İşletme mezunları satış temsilcisi olmak istiyor 

Yenibiris.com veritabanındaki özgeçmiş sahiplerinden 1 milyona yakını satış alanında çalışmış veya çalışmak istiyor. Bu kişilerin yüzde 65’i üniversite mezunu (lisans-önlisans-meslek yüksekokulu). Satışı seçenlerin büyük kısmı, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nin işletme ve iktisat bölümlerinden mezun. Bu alanda iş arayanların yüzde 22’si ise henüz öğrenci. İş arayanların yüzde 35’i halen bir işte çalışıyor.

Satışta Çalışanların Eğitim Durumu

Üniversite Mezunu     % 65

Lise Mezunu   % 12

Öğrenci           % 22

İlköğretim Mezunu     % 1

En çok iş başvurusu ise mağazacılıkta satış danışmanı; üretim-imalat ve otomotivde satış mühendisi; bilişim, telekomünikasyon ve hizmet sektörlerinde ise satış sonrası destek pozisyonuna yapılıyor.

kariyer-net-paket-gidahatti

Firmalara “başvuruyu beğenirsen ödersin” kolaylığı

İnsan Kaynakları alanında önde gelen şirketlerden Kariyer.net ise sunduğu “Hoş Geldin Paketi” ile internetten işe alım piyasasında yeni bir dönem başlatıyor. İnternetten işe alımı tüm firmalara ücretsiz deneyimleme imkanı sunan paket ile Kariyer.net ilan danışmanı firmanın ilanını hazırlıyor, eleman ilanları ücretsiz yayınlanıyor, başvurular geliyor, firma beğenirse ödeme yapıyor.

Gıda sektörü sorunlarına çözüm bekliyor

kariyer-net-yusuf-azoz-gidahatti

“Türkiye’de firmalara eleman bulma, ekiplerini büyütme süreçlerini profesyonel ve verimli bir şekilde; diğer bir deyişle en uygun adaylara daha çabuk ulaşabilecekleri bir yöntemle sunmak istiyoruz” diyen Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, Hoş Geldin Paketi’yle her ölçekte firmaya işe alım süreçlerinde destek olmak, ilanlarını hazırlamak, ilan hazırlama süreci sonrasında ilana gelecek başvuruları uygunluk sırasına göre karşılarına çıkarmak olduğunu söyledi. Azoz, “Bütün bunları yaparken hiçbir ücret almadan önce ürünün faydasını ve değerini göstermek istiyoruz. İnanıyoruz ki kurumlar buradaki değeri ve faydayı hissedecek. Amaç sistemin faydasını hissetmeden kendilerine, bütçelerine uygun paketi satın alarak hizmetin tamamından faydalanmalarını sağlamak.” diye konuştu.

Hoş Geldin Paketi hakkında detaylı bilgi için

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın