Tüketici güveni Kasım’da sıçradı!

-
Tüketici güveni Kasım’da sıçradı!

Ekonomideki gidişatın önemli göstergelerinden birisi olan Tüketici Güven Endeksi, Kasım ayında tam bir sıçrama yaşadı. Ekim’de 62,78 olan endeks, Kasım ayında %22,9 artışla, 77,15 değerini aldı.

Tüketici Güven Endeksi Kasım 15

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi, Kasım 2015 verilerine göre, Kasım’da hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre %10,5 oranında arttı. Ekim ayında 86,58 olan endeks değeri, Kasım ayında 95,66 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının artmasından kaynaklandı.

Genel ekonomik durum beklentisi %30,9 arttı

Ekim ayında 80,87 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi de %30,9 oranında artarak, Kasım ayında 105,90 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre arttığını göstermektedir.

Tüketici Güven Endeksi Kasım 2015

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre %31 oranında artarak, Kasım ayında 84,66 değerine yükseldi. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında azalış bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.

Ekim ayında 19,07 olan tasarruf etme ihtimali endeksi de Kasım ayında, %17,3 oranında artışla 22,37 değerine yükseldi. Bu artış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını ortaya koydu.

Tüketicilerin kişisel mali durumlarına ve genel ekonomiye ilişkin mevcut dönem değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentilerinin ölçüldüğü ve yakın gelecekte yapılması planlanan harcamalarına ve tasarruflarına ilişkin eğilimlerinin saptandığı Aylık tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi, 0-200 aralığında değer alabiliyor. Endeksin, 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması ise tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir