Tüfenkci, sebze meyvede ambalajın maliyeti için ne dedi?

-
Tüfenkci, sebze meyvede ambalajın maliyeti için ne dedi?

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, sebze ve meyvede ambalaj zorunluluğu getiren düzenlemeye ilişkin olarak, “Ürünlerin kaplara girmesiyle maliyet artar ama biz bu yolla fire oranlarını azaltacağız. Böylece bu maliyette de ortadan kalkacak” dedi. Tüfenkci, perakende satış yapan marketleri, özellikle soğuk hava deposu konusunda desteklemeye hazır olduklarını da söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Mustafa Altunbilek başkanlığındaki Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) yöneticilerini kabul etti.

Sebze meyve standartlarını anlattı

Görüşmede sebze ve meyvelerin toptan ve perakende ticaretinde uyulması gereken standartlar konusunda bilgiler veren Tüfenkci, buna ilişkin olarak yayımlanan Tebliğin önemine işaret ederek, özellikle sebze ve meyvede fire oranlarının azaltılması için ambalajlamadan taşınmaya, depolamadan perakende satışa kadar belirli standartlar getirildiğini vurguladı. Bülent Tüfenkci, şunları kaydetti:

“Sebze ve meyve soğuk hava zincirinde geldiği zaman, tezgahta açıkta durmak yerine kaplarla yer aldığı zaman fireyi azaltmış olacağız. Ürünlerin kaplara girmesiyle maliyetin artacağı yorumları yapılıyor, maliyeti artırır ama biz bu yolla fire oranlarını azaltacağız. Böylece bu maliyet de ortadan kalkacak.

Sebze ve meyvelerin yaklaşık yüzde 20 ila 25’inin pazarlama aşamasında zayi olduğu bilinmektedir. Hatta ürüne göre bu zayi oranı yüzde 40’lara da varabilmektedir. Sebze ve meyve ticaretimizdeki yüksek zayi oranının düşürülmesi ve bu şekilde arz dalgalanmalarının engellenerek fiyatların enflasyon üzerine etkisi azaltılacak.”

Bakan Tüfenkci, sebze ve meyve ticaretinde izlenebilirliğin sağlanması ve kayıt dışılığın azaltılması, toptancı hallerinin modernizasyonu, üretici örgütlerinin pazarlama aşamasında aktif hale gelmesi için çalışmalar yürüttüklerini de dile getirdi.

gida-market-alisveris-gidahatti“Marketlere desteğe hazırız”

Perakende satış yapan marketleri özellikle soğuk hava deposu konusunda desteklemeye hazır olduklarının altını çizen Tüfenkci, tüm marketlerde soğuk hava deposunun olması gerektiğine vurgu yaptı. Sadece marketler değil, pazar yerlerini de bu kapsamda düzenlemek istediklerini belirten Tüfenkci, sokak satıcılarının da kap standartları getirmesi gerektiğine işaret etti.

hal-meyve-gidahattiHal sayısı azaltılacak

Haller üzerinde yapılan çalışmaya ilişkin de bilgiler veren Bakan Tüfenkci, Türkiye’de 175 hal olduğunu belirterek, bu sayının azaltılabileceğini kaydetti.

Hallerin belediyelerin tasarrufundan da çıkarılacağını bildiren Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, hallerin özel şirketlere, kamu özel şirketlerine verilebileceğini kaydederek, “Belediyeler de ortak olabilir ama belediyelerden isteğimiz, insan kaynaklarını oraya getirmeyecekler” dedi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir