TTIP belgeleri, Greenpeace tarafından yayınlandı

-
TTIP belgeleri, Greenpeace tarafından yayınlandı

AB ile ABD arasındaki gizli TTIP  belgeleri  (Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı) Greenpeace Hollanda tarafından yayınlandı.

Greenpeace, demokrasinin şeffaf olması gerektiğini öne sürerek belgeleri herkesin okuması için internete yükledi. Belgelere www.ttip-leaks.org adresinden konu başlıklarına göre ve toplu olarak ulaşmak mümkün.

Belgeleri yayınlayan Greenpeace Hollanda‘nın yönetici müdürü Sylvia Borren, çevrenin korunmasının ticaretin önündeki bir engel olarak değil, sağlığımızın ve gelecek nesillerin sağlığının teminatı olarak görülmesi gerektiğini dile getirdi.

Hangi belgeler yayınlanıyor?

Greenpeace Hollanda’nın yayınladığı belgeler, AB ile ABD arasındaki 13. TTIP görüşmeleri turundan önceki, Nisan 2016 taslak metninin yaklaşık olarak yarısını kapsıyor. Greenpeace, bildikleri kadarıyla nihai belgenin 25 ile 30 civarı bölüm ve birçok kapsamlı ekten oluşacağını söyledi.

AB komisyonu, ellerinde birleştirilmiş 17 metin olduğunu ifade eden bir değerlendirme yayınlamıştı. Buna göre Greenpeace Hollanda tarafından yayınlanan belgeler, mevcut birleştirilmiş metinlerin 4’te 3’ünü kapsıyor.

Birleştirilmiş metinlerde, AB ve ABD’nin konular hakkındaki görüşleri yan yana veriliyor. TTIP görüşmeleri sürecindeki bu adım, AB ve ABD’nin anlaşmaya yakın olduğu ve halen taviz ve imtiyazlara ihtiyaç duyulan kısımları gösteriyor.

Greenpeace Hollanda tarafından yayınlanan, 248 sayfa ve 13 bölümden oluşan belgeler ABD’nin görüşlerini ilk kez açığa çıkarıyor.

greenpeace-gidahatti

Belgeler nasıl değerlendirildi?

Greenpeace, elde ettiği belgelerin bağımsız kopyaları tanımlamaya olanak sağlayacak özellikle olduğunu, yayınlamadan önce belgelerin tekrar yazıldığını ve tanımlayıcı unsurların çıkarıldığını belirtti.

Belgelere ulaştıktan sonra, Greenpeace Hollanda ve bilinen bir Alman araştırma ortağı olan Rechercheverbund NDR, WDR und Süddeutsche Zeitung, belgeleri analiz etti ve mevcut belgelerle kıyasladı.

Greenpeace, çevrenin ve tüketicilerin korunması açısından 4 önemli konuda endişeli olduğunu söyledi.

Uzun bir süredir devam eden çevre önlemlerine son veriliyor

Greenpeace, hiçbir bölümde Genel İstisna kuralından söz edilmediğini ifade etti. Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması (GATT) ile korunan bu 70 yıllık kural;  insan, hayvan ve bitki yaşamının veya sağlığının veya tükenebilir doğal kaynakların korunması amacıyla ülkelerin ticareti düzenlemesine olanak tanıyor. Greenpeace’e göre bu düzenlemenin çıkarılması AB ve ABD’nin; insan, hayvan ve bitki yaşamı ve sağlığı yerine kârın geçeceği bir sistem yarattığını gösteriyor.

Dünya, BM Paris İklim Anlaşması’na imza attı

TTIP altında iklimin korunması daha zor olacak

Paris İklim Anlaşması bir noktada çok net; tüm dünyada milyarlarca insanı etkileyecek bir iklim krizini önlemek için sıcaklık artışının 1,5 santigrat derecenin altında tutulması gerekiyor. Greenpeace, ticaretin iklim hareketinin dışında tutulmaması gerektiğini, ancak elde edilen metinlerde iklimin korunmasına dair hiçbir şey görmediklerini dile getirdi.

Sıcaklık artışını hafifletme çalışmalarının Düzenleyici İşbirliği veya Endüstriyel Ürünler için Piyasa Erişimiyle ilgili bölümlerin hükümleri tarafından sınırlandığını ortaya koyan Greenpeace, bu tekliflerin karbondioksit içeriği yoğun yakıtların ithalatıyla ilgili düzenlemeyi göz ardı edeceği örneğini verdi.

Önleyici prensibin sonu

Düzenleyici İşbirliği veya elde edilen diğer 12 bölümde, AB Anlaşması ile korunan önleyici ilkeden bahsedilmiyor. Greenpeace’ göre, ABD tehlikeli maddelerden kaçınmak yerine bu maddeleri yönetmeyi hedefleyen ‘risk temelli’ bir yaklaşımı talep ediyor, bu istek farklı bölümlerde yer alıyor.

Greenpeace, bu yaklaşımın, yetkililerin önleyici tedbirler alma gücüne zarar vereceğini öne sürdü.

Kurumsal devir için kapı aralanıyor

Önerilerin çevre ve tüketiciyi koruyan unsurları tehdit ettiğini, öte yandan büyük işletmelerin istediğini aldığını dile getiren Greenpeace, firmalara karar verme sürecine katılma fırsatının verildiğini, firmaların bu sayede karar verme sürecinin erken aşamalarında müdahalede bulunabileceğinin altını çizdi.

Greenpeace, sivil toplumun görüşmelere çok sınırlı bir biçimde erişebildiğini, öte yandan endüstrinin önemli kararların alınması esnasında güçlü bir sese sahip olduğunun belgelerin farklı kısımlarında görüldüğünü ifade etti. Greenpeace’e göre sızdırılan belgeler, endüstrinin yoğun etkisi konusunda AB’nin dürüst davranmadığını gösterdi.

Ticareti Kolaylaştırma Anlaşması’na bir imza daha!

abd-ab-bayrak-gidahatti

 Sızdırılan belgeler ve bölümler

1.1. Bölüm: Ürünler için Ulusal İşlemler ve Piyasa Erişimi

Bu bölümde AB ve ABD arasındaki ürünlerin ticareti ele alınıyor.

1.2. Bölüm: Tarım

Bu bölümde tarım ürünlerinin ticareti ve genetiği değiştirilmiş ürünler (GDO) gibi AB-ABD anlaşmazlıkları gösteriliyor.

1.3. Bölüm: Sınır Ötesi Hizmet Ticareti

Bu bölüm hizmet endüstrisi sektöründeki ticareti inceliyor.

1.4. Bölüm: Elektronik İletişim

Bu bölüm internet ve telekomünikasyon konularını ele alıyor.

1.5. Bölüm: Devlet Tedariki

Bu bölüm, AB ve ABD içindeki devlet kuruluşları tarafından yapılan satın almalarla ilgili.

1.6. Bölüm: Devlet Tedariki Eki

Önceki bölümün eki olan bu bölüm ABD’nin teklif ettiği yolsuzluk karşıtı bölümle ilgili ilave bilgi de içeriyor

1.7. Bölüm: Ticaret ve Gümrüğün Kolaylaştırılması

Bu bölüm, çeşitli gümrük düzenlemeleri arasındaki farklılıkları ele alıyor.

1.8. Bölüm: AB – ABD gözden geçirilmiş gümrük vergisi önerileri

Bu bölüm gümrük vergileriyle ilgili görüşleri kapsıyor.

2.1. Bölüm: Mevzuat İşbirliği

Bu tartışmalı bölümde, AB ve ABD ürün ve hizmetler konusunda ortak mevzuatları hedefliyor.

2.2. Bölüm: Ticaretin Önündeki Teknik Engeller

Bu bölümde AB ile ABD düzenlemeleri arasındaki farklılıklar ve bunların ticareti nasıl etkilediği ele alınıyor.

2.3. Bölüm: Sağlık ve Bitki Sağlığı Önlemleri

Bu bölüm bitki ve hayvan sağlığının korunmasıyla ilgili.

3.1. Bölüm: Rekabet

Bu kısım taraflar arasındaki rekabetle ilgili.

3.2. Bölüm: Küçük ve Orta ölçekli İşletmeler

Bu bölüm çok uluslu firmalardan daha küçük işletmeleri ele alıyor.

3.3. Bölüm: Devlete ait İşletmeler

Bu bölümün konusu kamulaştırılmış işletmeler.

4. Bölüm: Anlaşmazlıkların Çözülmesi

Bu bölümün konusu AB ile ABD arasındaki anlaşmazlıkların çözülmesi.

5. Bölüm: Taktiksel Durum

Bu belge AB ile ABD arasındaki anlaşmazlıkları ve özel sektörün TTIP görüşmeleri sürecini ne kadar etkilediğini gösteriyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir