TTIP, AB gıda üreticileri için kötü bir haber mi?

-
TTIP, AB gıda üreticileri için kötü bir haber mi?

Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı’ndan (TTIP) en çok kurumsal gıda devlerinin faydalanacağı, AB gıda üreticilerinin zarar göreceği ifade edildi.

Çevrecilik ve insan haklarına odaklanan bir sivil toplum kuruluşu olan Friends of the Earth International (FoE), ucuz ithalat ürünlerinin piyasaya akın etmesi nedeniyle tüm sektörlerin risk altında olduğunun altını çizdi.

FoE yaptığı araştırma sonrasında, AB ile ABD arasındaki ticaret anlaşmasının üreticiler için felaket anlamına gelebileceği ve Avrupa gıda endüstrisine ulaşan zincirleme bir etki yapabileceği tahmininde bulundu.

TTIP’de-yeni-tur-gorusmeler--ubat-ayinda

Friends of the Earth’te (FoE) gıda kampanyası yürüten Mute Schimpf, AB kısıtlamasının ortadan kaldırılmasının ithalatlarda oldukça büyük bir artışa neden olabileceğini ve bazı AB tarım sektörlerine bir darbe daha vurabileceğini ifade etti.

Şimdiye dek, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı ile ilgili endişeler ABD’nin böcek ilaçlarına ve genetiği değiştirilmiş gıdalara yönelik daha rahat yaklaşımı gibi gıda ve çevre sorunlarına odaklanmıştı. Ancak çok sayıda ekonomik modelleme çalışmasını bir araya getiren FoE raporu, tartışmalı anlaşmanın Avrupa Birliği’nin 1,2 trilyon avroluk gıda ve içecek endüstrisini nasıl etkileyebileceğini gösteriyor.

Tarım ve gıda alanında sivil toplum diyaloğuna 2 milyon avro AB hibesi

Et sektörü en önemli riskle karşı karşıya olsa da, Avrupa Birliği çiftçilerinini önemli bir kısmının olumsuz etkileneceği tahmin ediliyor. ABD Tarım Bakanlığı, tüm kategorilerde Avrupalı çiftçilere ödenecek fiyatlarda düşüş olmasını bekliyor.

FoE, “Çalışmalar, AB tarımının gayri safi yurtiçi hasılasına yaptığı katkıda en çok %0,8 oranında bir düşüş olacağını, ABD tarımının gayri safi yurtiçi hasılası katkısının %1,9 artacağını öngörüyor,” ifadelerini kullandı.

Peki en çok hangi gıda üreticileri etkilenecek?

Et

ABD’den yapılan ithalatlar şu anda AB’nin et hormonu yasağı ve hormonsuz ete yönelik ithalat kotası nedeniyle kısıtlı. TTIP nedeniyle sınırlar arttırılabilir, bu durumda Avrupalı üreticilerin gelirleri %30 ile %40 oranında düşebilir.

FoodDrinkEurope, CAP’ta reformu destekliyor

Gümrük vergilerinin tamamen kaldırılması durumunda 3 milyar dolar değerinde ABD kaynaklı et AB piyasasına girerek İngiltere, Almanya ve Fransa’daki üreticileri zorda bırakabilir.

sut-inek-suthatti-702x336

Süt ürünleri

Süt ürünleri karmaşık bir konu, ancak esas önemli nokta, süt ürünleri ticaretinin TTIP ile birlikte artmasının beklendiği. Yaklaşık tahminlere göre ABD ve AB ihracatları sırasıyla 5,4 milyar dolar ve 3,7 milyar dolar artacak.

FoodDrinkEurope, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı için ne dedi?

Avrupa gıda ve içecek endüstrisini temsil eden FoodDrinkEurope geçtiğimiz yıl TTIP görüşmelerinin ithalat ve ihracat için ne anlama geleceğini açıklamak için daha fazlasının yapılması gerektiğini söylemişti. FoodDrinkEurope TTIP’in gıda endüstrisi için bazı fırsatlar yaratacağına inanıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir