Trabzon’da yüzde 70 eğimli arazide tarım

-
Trabzon'da yüzde 70 eğimli arazide tarım

Eğimli arazide makineli tarım yapmak zorlu işlerden biri gibi görünse de, Karadeniz insanının azmi ve zekasına örnek gösterilebilecek bir mücadele öyküsü Trabzon’un Akçaabat İlçesi’nde gerçekleşti. İki üretici ise adeta imkansızı başararak,  yüzde 70 eğime sahip arazide makineli tarla bitkisi üretimi yaptı.

Kaleönü Mahallesi’nde çiftçilik yapan İlyas Bozali ve Aslan Aktepe, “Yüzde 70 eğimli tarlada tarım nasıl yapılır?” sorusunun cevabını kendi geliştirdikleri sistemle verdi.

trabzon-egimli-arazide-tarim-2-gidahatti

3 günde çapalanan arazi 2 saatte çapalanıyor

İki arkadaş inşaat çekme makarasına bağladıkları pat pat’tan bozma çapalama makinesi ile ayakta bile durmakta zorluk çekilen yüzde 70 eğimli arazide tarım yapıyor. Kendi yaptıkları çapalama makinesini ise kamyonet şanzımanı ve dinamodan yaptıkları düzenekle çalıştıran iki kafadar daha önce 3 günde çapaladıkları arazilerini böylece 2 saatte çapalayabiliyor.

trabzon-egimli-arazide-tarim-4-gidahatti

Teleferik sisteminden ilham aldılar     

Ortaokul terk olduğunu belirten İlyas Bozali, imkan sağlanması durumunda farklı projeler bile geliştirebileceğini belirterek yaptıkları sistem sayesinde işlerinin çok daha kolaylaştığını söylüyor. Bozali, “Tarlamız yüzde 70-80 meyilli olduğu için toprağı sürmek, çapalamak çok zordu. Bizde ’bu işi nasıl kolay yaparız?’ diye düşünmeye başladık. Aklıma teleferik sistemi geldi. Geliştirdiğimiz bu proje sayesinde artık zorlukları ortadan kaldırdık. Sistem sayesinde çok meyilli araziyi artık rahatça hiç yorulmadan sürebiliyoruz. Bu projenin bir benzeri olduğunu düşünmüyorum. Tamamen kendimiz geliştirdik. Yukarıdaki inşaat çekme makarasına bağladığımız düzenek sayesinde pat pat kendiliğinden gidiyor, biz de sadece el yordamıyla kontrol ediyoruz. Şimdi hiç yük yok sadece elinle kumanda ediyorsun. Görenler ’Bu nasıl yokuş yukarı gidiyor?’ diye soruyor. Bizde projemizi anlattığımızda şaşırıyorlar” dedi.

trabzon-egimli-arazide-tarim-gidahatti

Araba şanzımanı ve dinamo ile geliştirdiler

Çapalama makinesinde malzeme olarak araba şanzımanı ve dinamo kullandıklarını kaydeden Bozali “Araba şanzımanının gücünü artırdık, devrini düşürdük. Halat taktık, daha sıkıntı yok. Bunu bir haftada yaptık. Masraf olarak yaklaşık bin TL’yi buldu. İmkan olsa Karadenizli her şeyi yapar. Devlet yapanlara sahip çıksa her şey olur. Farklı projelere de kafa yorarım. Ortaokul 3. sınıfta kadar okudum. Motor torna üzerine çok meraklıyım. Gördüğümü kaparım” diye konuştu.

Devletten proje için hibe desteği istiyorlar

Aslan Aktepe de geliştirdikleri sistem sayesinde 3 günde sürülen tarlayı 2 saatte sürdüklerini ifade ederek “Düzenek olmasaydı burayı 3-4 günde anca çapalardık. Şimdi 2 saatte yapıyoruz. Bunu kullanmak için iki kişi yeter fazla adama da gerek yok. Arkadaşımla birlikte atıl durumdaki arabanın şanzımanını aldık yanına da bir tane dinamo aldık daha sonra montajını yaparak bu hale getirdik. Çok memnunuz. Çevreden çok talep var ’gelin bizim de bahçemizi sürün’ diye. Biz bir araya gelerek fikirlerimizi birleştirdik. Hepsini kendimiz planladık. Devlet bu tip çalışmalarımıza hibe desteği verirse biz bu işi yaygınlaştırırız ve yöredeki vatandaşlara da yardımcı oluruz. Tarımın zor olduğu bu yörelere devlet bu şekilde destek olmalı” şeklinde konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir