Tokat’ta Alternatif Ürün Çilek

-


Tokat’ta Alternatif Ürün Çilek

Tokat İl  Genel Meclisinin destekleriyle Tokat’ta tarım gelişiyor. Tokat İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer, Sulusaray ilçesinde Tokat’ta alternatif ürün geliştirme projeleri kapsamında yapılan çilek yetiştiriciliği çalışmaları hakkında açıklamada bulundu.

Tokat İl Özel İdaresi alternatif ürün geliştirme projeleri kapsamında Sulusaray ilçesinde çilek üretimine başlıyor.  İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer, Tokat’ta alternatif ürün geliştirme projeleri kapsamında yapılan çilek yetiştiriciliği çalışmaları hakkında açıklamada buldundu.  13 yıl önce Tokat genelinde sadece bir kez hasat yapıldığının altını çizen Başkan Dizer, ‘’ . Ama bugüne baktığımız zaman hükümetimizin de verdiği destekler ve hibelerle çiftçimize verdiği önem ile birlikte artık alternatif ürünleri yetiştirmeye başladık.  Tarlalarımızdan çiftçilerimiz yılda 1 den fazla hasat yapıyor. Seracılıkla birlikte artık çiftçimiz sadece yazın değil kış şartlarında da artık hasat yapıyor.  Tokat İl Özel İdaremiz ve Sulusaray Kaymakamlığı ile birlikte Malum Seyit Tekke Köyü’nde deneme amaçlı  5 dönümlük çilek bahçesi hazırlanmasına başladı. Amacımız klasik tarım yöntemleri yerine modern tarımı kavratmak ve çilek üretimini arttırarak, ilçe ekonomisine katkı sağlamak. Modern tarımla ilçede yaşanan göçü azaltmak ve projeyle piyasaya hormonsuz ve doğal çilek sürmek’’ dedi.

İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer ayrıca  projenin hazırlanmasında emeği geçen Sulusaray Kaymakamı Nazlı Demir’e,  Sulusaray İl Genel Meclis Üyeleri Hüseyin Atındı’ya ve Necmettin Coruh’a teşekkür etti.

www.tarimpusulasi.com

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın