TOBB, ABD ile gerilen ilişkiler için atakta

-
TOBB, ABD ile gerilen ilişkiler için atakta

Son dönemde gerilen ilişkilerin ardından ABD’ye çıkarma yapan Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki TOBB heyeti, ekonomi ve siyaset dünyasının önemli isimleriyle görüştü. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Muhatabımız ABD Ticaret Odası ile başta serbest ticaret anlaşması olmak üzere, ikili ticaret ve yatırımların önündeki sorunların ve işbirliği imkânlarının ele alınacağı ortak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Ticari ilişkileri geliştirmek ve Türkiye’nin yurtdışı lobi faaliyetlerine destek vermek amacıyla ABD’ye giden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki heyet, ABD Dışişleri Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Ticaret Odası ve ABD Kongresi Temsilciler Meclisi üyeleri ile görüşmeler yaptı. Heyetin Washington ve Chicago’yu kapsayan gezisi, TOBB ile ABD Ticaret Odası arasında Ekim ayında Ankara’da imzalanan mutabakat zaptı çalışmaları kapsamında gerçekleşti.

cengiz-gunay-rifat-hisarcıklioglu-robert-e-lighthizer-ender-yorgancilar-gidahattiTürkiye-ABD ilişkilerinin önemi

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, dört günlük ziyarete ilişkin olarak şu değerlendirmeleri yaptı:

“Türkiye-ABD dostluk ve müttefiklik ilişkilerinin önemi ile var olan önemli sorunlar ve görüş ayrılıkları, temas kurduğumuz tüm çevreler tarafından vurgulanmıştır. Aynı zamanda, sorunların ve görüş ayrılıklarının giderilmesi yönündeki işbirliği iradesini de gördük. Tüm ilgili çevrelerin karşılıklı olarak birbiriyle yapıcı bir yaklaşımla diyalog kurmasına ve olumlu yönde somut adımlar atmasına ihtiyaç var.

Türkiye-ABD dostluğu her iki ülke halkı için olduğu gibi, NATO ittifakı için ve Türkiye’nin bulunduğu bölge için son derece önemlidir. Biz, muhatabımız ABD Ticaret Odası ile başta serbest ticaret anlaşması olmak üzere, ikili ticaret ve yatırım önündeki sorunların ve işbirliği imkânlarının ele alınacağı ortak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Dört ana konu ele alındı

ABD’ye gerçekleştirdikleri ziyaretin dört ana başlık üzerine yoğunlaştığını belirten Hisarcıklıoğlu, bunları, “TOBB- ABD Ticaret Odası Mutabakat Zaptı uygulanmasına ilişkin ayrıntıların görüşülmesi ve gerçekleştirilecek ortak çalışmalar, vize uygulaması ve iş dünyasına muhtemel etkileri, TOBB-ETÜ tarafından Washington’da gerçekleştirilecek eğitim faaliyetleri ile TOBB tarafından ön hazırlık çalışmaları yürütülen ve Chicago’da kurulması öngörülen Türk-Ticaret Merkezleri” olarak sıraladı.

tobb-abd-heyet-gidahattiABD’de kimlerle görüştüler?

TOBB heyeti; ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Elisabeth Millard, ABD Ticaret Departmanı – USTR Başkanı ve Uluslararası Ticaret Baş Müzakerecisi Büyükelçi Robert E. Lighthizer ve Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’la biraraya gelirken, ABD Kongresi Temsilciler Meclisi Teksas Üyesi Pete Session,  North Carolina Üyesi Ted Budd ve ABD’nin önde gelen düşünce kuruluşlarından CSIS Başkanı Dr. Hamre ile de görüştü.

ABD Ticaret Odası tarafından düzenlenen çalışma yemeğine de iştirak eden heyet, ziyaretin son günü Chicago’ya geçerek, TOBB tarafından kuruluş ön çalışmaları yürütülen Türk Ticaret Merkezi hakkında temaslarda bulundu.

ABD’de temaslarda bulunan TOBB Heyeti’nde Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra, TOBB Başkan Yardımcıları İbrahim Çağlar ve Ender Yorgancılar, TOBB Yönetim Kurlu Üyesi Cengiz Günay ve TEPAV Direktörü Prof. Dr. Güven Sak da yer aldı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir