TMO stoklarındaki kabuklu fındığın satışına başladı

-
TMO stoklarındaki kabuklu fındığın satışına başladı

Fındık piyasasında istikrar için geçen sezon alım yapan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) kabuklu fındık satışlarına başladı. TMO, fındık satış fiyatlarını aylık olarak belirleyecek.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), kabuklu fındık satışlarına başladığını açıkladı.

tmo-gidahatti138 bin ton fındık alındı

Ofisin konuya ilişkin duyurusunda, TMO’nun, fındık üreticilerinin ürünlerini makul fiyatla satması ve piyasalardaki istikrarın sağlanması amacıyla yoğun gayret göstererek; 11 ilde, 46 noktada, randevu verilen 100 bin üreticinin %75’inden 138 bin ton fındık satın aldığı ve karşılığında 1,3 milyar TL ödendiği bildirildi.

Fındık fiyatı geçen yılın %35 üzerinde 

Bugüne kadar piyasalar yakından takip edilerek, stokların talep oluncaya kadar satışa açılmadığı vurgulanan açıklamada, gelinen noktada; fındık ihracatının geçen yıla göre yaklaşık %35 fazla olması, iç piyasa tüketimindeki artış ve stok göz önüne alındığında TMO stoklarındaki fındığa ihtiyaç duyulduğunun görüldüğü kaydedildi.

findik-tmo-gidahattiFiyatlar aylık olarak belirlenecek

Bu doğrultuda, stoklarda bulunan kabuklu fındıkların (Giresun Şube stoklarındaki Giresun Kalite ELÜS ve Derince Şube stoklarındaki Levant Kalite hariç) %50 sağlam iç fındık esasına göre peşin bedel mukabilinde KDV hariç olmak üzere satılacağı belirtilen açıklamaya göre, Giresun kalite kabuklu fındıklar için 12,50 TL/kg, Levant kalite kabuklu fındıklar için 11,50 TL/kg, Sivri kalite kabuklu fındıklar için 10,50 TL/kg fiyatla satışa açıldı.

2016 yılı mahsulü fındıklar açıklanan fiyatlardan 0,50 TL/kg indirimli olarak satılacak.

Belirlenen fiyatlar 31 Mart 2018 tarihine kadar geçerli olacak, satış fiyatı aylık olarak belirlenecek.

findik-depolama-gidahattiKaliteli fındık için 26 Şubat’a kadar ödeme yapılacak

TMO açıklamasında, “Satışa açılan Giresun ve Sivri Kalite fındıklar için talebin yoğun olacağı öngörüldüğünden dağıtım tutar/miktar üzerinden yapılacaktır. Giresun ve Sivri Kalite fındık talep edenlerin 26 Şubat 2018’e kadar bedelini yatırmaları gerekmektedir” denildi.

Kabuklu fındık satışları; ofisin Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Derince Şube Müdürlüklerince gerçekleştirilecek.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir