The Pitcher 2018 ödülü sahibini buldu

-
The Pitcher 2018 ödülü sahibini buldu

20 farklı ülkeden başvuru alan The Pitcher 2018 birincisi Qumpara oldu. Girişimin kurucusu Nilhan Gür ödülünü, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün elinden aldı.

Insprad tarafından bu yıl üçüncü kez düzenlenen The Pitcher, bir kez daha yüzlerce girişimci, yatırımcı ve katılımcıyı bir araya getirdi.

20 ülkeden başvuru yapıldı

İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törende, The Pitcher 2018 ödülü de sahibini buldu.

ABD, İngiltere, Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleri de dahil olmak üzere 20 farklı ülkeden başvuru alan The Pitcher 2018, jüri tarafından belirlenen en iyi 20 girişimciyi yatırımcılarla buluşturdu. Girişimciler Türkiye, Avrupa ve Silikon Vadisi’nden çok sayıda aktif yatırımcının karşısına çıkarak işlerini ve projelerini tanıtma şansı elde etti.

Etkinliğin sonunda Qumpara isimli girişim bu yılın birincisi oldu. Girişimin kurucusu Nihan Gür, ödülünü The Pitcher 2018’in onur konuğu Abdullah Gül’ün elinden aldı.

Qumpara ve diğer projeler

Qumpara, alışveriş fişlerinizin fotoğrafını göndererek puan biriktirebildiğiniz ve puanlarla çeşitli ödüller alabildiğiniz bir uygulama olarak finansal teknolojiler alanında hizmet sunuyor.

The Pitcher ikincisi telefon görüşmeleri, müzik, video gibi sesli içeriklerde kişiye özel dinleme deneyimi sunan TuneFork olurken; üçüncü ise The Pitcher üçüncüsü ise idrar analizine göre kullanıcılara kişiselleştirilmiş beslenme ve yaşam tarzı tavsiyeleri sunan sağlık asistanı Vivoo oldu.

Etkinlikte The Pitcher 2018 Arıkovanı özel ödülünü ise Octovan aldı. Taşınmak isteyenlerin Uber’i olarak tanımlanabilecek olan Octovan, bu alanda yenilikçi çözümler üretiyor. Girişimin yoğunlaştığı alanların başında ücret standardizasyonu, taşınma sırasında müşterilerin bireysel ulaşımı ve özel servisler geliyor.

Abdullah Gül: “Sosyal medya hesaplarımı kendim kullanıyorum”

Etkinliğin bu yılki onur konuğu olan Abdullah Gül, girişimcilik ve teknoloji konusundaki fikirlerini, tecrübelerini ve Silikon Vadisi deneyimini katılımcılarla paylaştı, girişimci ve yatırımcılara tavsiyelerde bulundu.

Devletin, teknolojinin gelişimi konusunda ciddi bütçeler ayırdığını ayrıca özel sektörden de bu alana yatırımların yapıldığını belirten Gül, “Büyük teknolojik atılımlar önce devletlerin desteğiyle oldu. İnternet de biyoteknolojideki birçok gelişme de böyle oldu. Bunlar önce kamu desteğiyle oldu. Daha sonra ticarileşiyor. O açıdan devletin desteği tabii ki çok önemli. Türkiye’de bu bilinç geç de olsa uyandı. Hükümetimiz, devletimiz bu işin farkında ve ciddi fonlar veriyor. Bu konuda üniversitelerin öncülük etmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya kullanımı ve kişisel verilerin güvenliğine de değinen Gül, sosyal medya hesaplarını kendisinin kullandığını ve paylaşımların da kendisine ait olduğunu aktararak, “Twitter’ı çok kullandım. Ben, orayı birisinin benim yerime yazdığı bir platform olarak hiç düşünmedim” dedi.

The Pitcher

Türkiye’de teknoloji ve girişimcilik alanlarında öncü projelere imza atmak için çalışan Insprad tarafından düzenlenen The Pitcher, girişimcileri yatırımcılarla bir araya getiren ve tüm katılımcılara yenilikçiliğe dair unutulmayacak deneyimler yaşatmayı amaçlayan etkinlikler serisidir.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın