Tetra Pak adını COP21’e ekledi

-
Tetra Pak adını COP21’e ekledi

Tetra Pak, Paris Eylem Sözünün altına imza atarak, adını Nestlé, Diageo, Kellog’s ve Mars gibi anlaşmaya imza atan diğer gıda ve içecek endüstrisi devlerinin arasına yazdırdı.

Paris Eylem Sözü (L’Appel de Paris), hükümete bağlı olmayan kuruluşların Paris İklim Değişikliği Anlaşması gereğince belirtilen şartları yerine getirecekleri sözünü vermelerini sağlayan bir anlaşma. Katılımları ile firmalar ve ticaret birlikleri, Paris Anlaşması’nın küresel ısınma sonucu sıcaklık artışlarının 2 dereceden daha fazla olmayacak şekilde sınırlandırılmasına uyacakları ve bunu sağlamak için çalışacakları taahhüdünü veriyorlar.

İklim değişikliği probleminin politik liderlere paralel olarak ele alınmasını öngördüğü için anlaşmanın büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Tetra Pak yetkilisi Irene Gedeon, karbon salınımlarını azaltmak ve bütün katma değer zincirlerinin iklime olan etkilerini azaltmak adına faaliyete geçtiklerini belirti.

COP21

paris-cop-www.gidahatti.comFransa’da gerçekleşen COP21 iklim değişikliği zirvesine yaklaşık 200 ülke katıldı. Paris Anlaşmasının temel noktaları arasında küresel sıcaklık artışını 2 derecenin altında tutmak ve hatta 1,5 derece ile sınırlandırmak ve de gelişmekte olan ülkelere iklim değişikliği finansmanı sağlamak yer alıyor.

Tetra Pak iklim etkilerini 2010 seviyesine çekiyor

Tetra Pak, 2011 yılında büyümeye hızla devam eden bir şirket olarak gerçekleştirme sözü verdiği bir kısım sürdürülebilirlik hedefleri belirlemiştir.

Bu uzun vadeli çevre hedeflerine ulaşma noktasında büyük adımlar attıklarını belirten Gedeon, bunların arasında büyümesini sürdüren bir firma olarak 2020 yılına kadar iklime olan etkilerini 2010 seviyesinde sınırlandırma hedefinin altını çizdi.

Örnek olarak üretimlerindeki %14’lük artışa rağmen 2014 yılında bütün katma değer zincirindeki karbon salınımlarını 2010 yılı verilerine kıyasla %16 azaltmalarını veren Gedeon, bunun 2014 yılında yaklaşık 1 milyon ton karbondioksit salınımının önüne geçildiği anlamına geldiğini belirtiyor.

Sürdürülebilirliğin bir firma olarak Tetra Pak’ı aşarak bütün tedarikçilerine de yayılması gerektiğinin altını çizen Gedeon ayrıca, günümüzün iş şartlarında sürdürülebilir bir yaklaşımın vazgeçilemez bir unsur olduğunu belirtiyor. Gedeon, bu nedenden dolayı 2020 iklim hedeflerinin Tetra Pak grubu, üretimden geri dönüşüme kadar bütün katma değer zincirini kapsayan çok önemli stratejik bir hedef olduğunu sözlerine ekledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın