TESK’ten yılbaşı öncesi kaçak ürün uyarısı!

-
TESK’ten yılbaşı öncesi kaçak ürün uyarısı!

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yılbaşını fırsat bilen kaçakçıların bu dönem piyasaya kaçak tekel ürünleri sürmeye çalıştığı uyarısında bulundu, denetimlerin artırılmasını istedi.

Yazılı açıklamasında, yeni yıla sayılı günler kaçak tekel ürünlerinin piyasaya sürülmeye çalışıldığına ilişkin çeşitli duyumlar aldıklarını bildiren Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Kaçakçılar her sene olduğu gibi bu sene de yılbaşı kutlamalarını fırsata çevirerek kaçak tekel ürünlerini piyasaya sürmek için fırsat kolluyor” dedi.

tesk-baskani-bendevi-palandoken-gidahatti

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken

“TAPDK yönetimindeki boşluk giderilmeli”

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (TAPDK) her sene yılbaşından önce ülke genelinde denetim yaptırarak sahte tekel ürünlerini önlemeye yönelik tedbirler aldığına işaret eden Palandöken, TAPDK yönetiminde şu an yönetim boşluğu olduğunun altını çizdi. Palandöken, “Tekel ürünleri satarak faaliyet gösteren yaklaşık 160 bin esnafımız, özellikle yılbaşı öncesinde kaçakçılıkla mücadele için TAPDK denetimlerinin artırılmasını bekliyor. Yılbaşına denk gelen bu kritik dönemde TAPDK’daki yönetim boşluğu bir an önce doldurulmalı. Vatandaşlarımızın yeni yıla mutlu ve huzurlu girebilmesi için kaçakçılıkla mücadele hız kesmeden devam etmeli” diye konuştu.

tapdk-gidahatti“40 bin TL etmeyen dükkana 40 bin TL ceza veriliyor”

Hem büyük şirketlerin rekabeti altında ezilen hem de zor şartlarda geçimini sürdürmeye çalışan esnafın rahat nefes alması gerektiğini ifade eden TESK Başkanı Bendevi Palandöken, açıklamasında şunları kaydetti:

“Kaçak tekel ürünleri insan sağlığına zararlı olduğu gibi devletin de vergi kaybına uğramasına sebep olmaktadır. Esnafımız ise kaçak ürünler sebebiyle gelir kaybına uğramaktadır.

esnaf-dukkan-gidahattiEn önemlisi de kira ödeyen, vergi veren esnafın ekmeği kaçakçılar yüzünden küçülüyor. Şöyle ki, belli saati geçtikten sonra satış yapan ve 40 bin TL bile etmeyen dükkana 40 bin TL ceza veriliyor. Bu cezalar ödenebilir ve makul seviyelere çekilmeli. Yılbaşı gibi özel günlerde dükkan kapatma saatlerinin gece yarısına kadar çekilmesi, esnafın biraz daha rahat nefes almasını sağlar.”

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir