Teröre inat, iklim değişikliği için Paris’te toplanacaklar

-
Teröre inat, iklim değişikliği için Paris’te toplanacaklar

Fransa’nın Başkenti Paris’te düzenlenecek İklim Değişikliği Zirvesi’nin, terör saldırılarına rağmen planlandığı şekilde yapılacağı bildirildi.

Paris İklim Değişikliği Konferansı1Dünyanın 195 ülkesinden 40 bine yakın katılımcının yer alması beklenen COP 21 İklim Değişikliği Konferansı, 30 Kasım-11 Aralık 2015 tarihlerinde Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenecek. İklim değişikliğinin önlenmesine yönelik iddialı ve bağlayıcı emisyon salınımı azaltım hedefleri üzerine uzlaşı sağlanması beklenen konferans öncesinde dünya genelinde 130 ülke, emisyon azaltımı taahhüdünde bulundu. Türkiye de 2030 yılına kadar %21’e varan sera gazı emisyon azaltımı yapacağını duyurdu.

Söz konusu konferansta, daha öncekilerden farklı olarak tüm katılımcı ülkelerin onayıyla küresel ısınmaya neden olan sıcaklık artışının 2 santigrat dereceye düşürülmesine yönelik anlaşmanın imzalanması bekleniyor.

Fransa’nın Başkenti Paris’teki terör saldırıları nedeniyle konferans planlamasında değişiklik olup, olmayacağı sorularına noktayı, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius koydu. Fabius, iki hafta sürecek Zirve’nin planlandığı gibi Paris’te gerçekleştirilmesi için güvenlik önlemlerinin artırılacağını dile getirdi.

Açılışına 196 hükümet başkanının katılımı beklenen konferans için AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ve ABD Başkanı Barack Obama’nın planlandığı gibi 30 Kasım’da Paris’e hareket edeceği teyit edildi.

İklim değişikliğinin önlenmesine yönelik çalışma yürüten sivil toplum temsilcileri ve aktivistler de kampanya çalışmaları için Paris’e giderken, STK’ların Konferans öncesinde ve konferans esnasında düzenlenmesi planlanan barışçıl gösterileri yeniden değerlendirmeye aldığı kaydediliyor.

Etkinlik için hâlihazırda 30 bin polis memurunun görevlendirildiği ve Ekim ayında AB kurumlarına ve üye ülkelere Fransa’nın Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya ve İspanya ile sınırlarında 13 Kasım – 13 Aralık 2015 tarihleri arasında sınır kontrolleri uygulanacağı bildirilmişti.

Serbest dolaşım alanı Schengen sınırları içerisinde büyük etkinlikler döneminde üye ülkelerin sınırlarda geçici pasaport kontrolü başlatması, olağan bir uygulama olarak göze çarpıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir