TEMA, Toprak ve İklim ilişkisine dikkat çekecek

-
TEMA, Toprak ve İklim ilişkisine dikkat çekecek

9-15 Kasım tarihleri arasında Erozyonla Mücadele Haftası’nı kutlayan TEMA Vakfı, “Toprak ve İklim” arasındaki ilişkilere dikkat çekmek için tüm Türkiye’de gönüllülerinin katılımıyla yürüyüş ve etkinlikler düzenleyecek.

TEMA Vakfı, bu yıl Erozyonla Mücadele Haftası’nda “Toprak ve İklim” arasındaki ilişkilere dikkat çekecek. İklim ile toprağın birbiri ile çok yakından ilgili doğal varlıklar olduğunun altını çizen TEMA Vakfı Genel Müdürü Doç. Dr. Barış Karapınar, atmosferde meydana gelen iklim olaylarının, toprak oluşumuna ve doğal erozyona neden olduğunu hatırlattı.

Karapınar, “İnsan faaliyetlerinin bir sonucu olarak atmosfere salınan sera gazları, iklim değişikliğinin temel nedenidir. Ormanların yok edilmesi, tarım topraklarının amaç dışı ve yanlış kullanımı sera gazlarını artırıp iklim değişikliğine katkı sağlamaktadır. Geri etki olarak ise iklim değişikliği hızlandırılmış erozyona ve toprak bozumuna neden olmaktadır. Bu olumsuz etkileşim, toprak, gıda ve orman varlıklarımızı doğrudan tehdit ediyor. Her bireyi, hem toprağın korunması hem de iklim değişikliğine neden olan kömür ve diğer fosil yakıtlara dayalı enerji tüketiminin engellenmesi için yerel ve ulusal yönetimlerden taleplerde bulunmaya çağırıyoruz” dedi.

TEMA Vakfı, tüm Türkiye’de gönüllüleriyle birlikte bir hafta boyunca Toprağa Saygı Yürüyüşleri, tanıtım ve bilgilendirme stantları ve eğitim etkinlikleri düzenleyerek toprağın korunması ve iklim değişikliği ile mücadele edilmesi için harekete geçme çağrısı yapacak.

Mera ve ormanlar korunmalı
TEMA Vakfı, topraktaki karbonu korumak ve toprağın karbon tutma kapasitesini artırmak için erozyonla mücadele için şunları önerdi:

Toprağa örtücü bitkiler ekilmeli; Damla sulama benzeri uygulamalara öncelik verilmeli; Toprak sürümü en aza indirilmeli, çok çeşitli ürün ekilmeli, mono-kültür tarım yapılmamalı.

Atmosfere en büyük sera gazını salan alan olan sentetik gübre ve tarım kimyasalları yerine organik gübre kullanılmalı ve kompost üretilmeli; mera ve ormanlar korunmalı; Anız yakılmamalı ve toprak üzerindeki ölü bitkilerin toprağa dönmesine izin verilmeli. Böylece, bitkilerin depoladığı karbonun toprağa dönerek hem toprağı örtmesi sağlanmalı hem de karbonun atmosfere dönmesi engellenmeli. Ayrıca bilinçsiz şehirleşmenin önüne geçilmeli ve toprak asfalt veya betonla mühürlenmemeli.

Yenilenebilir enerjiye geçilmeli
Vakfın iklim değişikliğiyle mücadele için önerileri ise şöyle;
Bilinçli tüketim yapılmalı ve karbon ayak izi küçültülmeli. Enerji verimliliği yüksek elektrikli araçlar kullanılmalı, Yenilenebilir enerjiye geçilmeli. Toplu taşıma ve bisiklet kullanılmalı, kısa mesafeler yürünmeli. Kaldırımların ve bisiklet yollarının iyileştirilmesi için talepte bulunulmalı.
Daha az uçak kullanılmalı, demiryolu ulaşımı yatırımları artırılmalı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir