Tavuk eti ile en yaratıcı tariflere imza attılar

-
Tavuk eti ile en yaratıcı tariflere imza attılar

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) ve Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu’nun bu yıl ilk kez düzenlediği ‘Tavukla Yaratıcı Tarifler’ dijital yemek yarışması sonuçlandı. Yarışmada en yaratıcı tarif, Janset Şefika Özdemir’in “Tavuk Köfteli Mantı Çorbası” oldu.

tavukla-yaratici-tarifler-www.gidahatti.comFacebook üzerinden düzenlenen “Tavukla Yaratıcı Tarifler” adlı yarışmaya, genç, yaşlı, amatör, profesyonel yemek meraklılarından oluşan 849 kişi başvurdu.

Toplamda 437 tarif Yemek Bloggerı Nilay Tulum ve Ünlü Şef Eyüp Kemal Sevinç tarafından ön elemeden geçirildi ve 10 finalist tarif belirlendi. “Tavuk etiyle en yaratıcı tarifi ben yaparım” diyen 10 finalist tarif, 4 Aralık Cuma günü EKS Mutfak’ta yapılan son değerlendirmede Eyüp Kemal Sevinç’in jüri başkanlığında BESD-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sait Koca, BESD-BİR Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Görener, Prof. Dr. Ali Atıf Bir, Yemek Bloggerı Nilay Tulum ve Diyetisyen Güneş Aksüs karşısında kıyasıya yarıştı.

tavukla-yaratici-tarifler-www.gidahatti.comAynı akşam EKS Mutfak Atölyesi’nde gerçekleştirilen törende, yarışmanın birincisi Janset Şefika Özdemir “Tavuk Köfteli Mantı Çorbası” tarifiyle 7 bin 500 TL, ikincisi Halil Tanrıvermiş “Portakal Soslu Asma Yaprağında Sarılı Tavuk” tarifiyle 5 bin TL ve üçüncüsü Tuba Özgüler Özçakmak “Ekşi Meyveli Tavuk Baget” tarifiyle 2 bin 500 TL’lik ödülün sahibi oldu. Finale kalmaya hak kazanan ancak ilk üçe giremeyen adaylar ise 1000’er TL’lik jüri özel ödülünü aldı.

Hedef; piliç eti tüketimini 2025 yılında 25,6 kg’a çıkarmak

Tüm Türkiye’den katılımların olduğu yarışmaya birbirinden güzel ve farklı tariflerin geldiğini vurgulayan BESD-BİR Başkanı Dr. Sait Koca, şunları söyledi:

“Ülkemiz nüfusunun sağlıklı beslenebilmesi için büyük önem taşıyan tavuk etinin tüketimi, şu anda ülkemizde kişi başı 21 kg seviyesinde. Önümüzdeki dönemde bu rakamın artmasını ve daha çok kişinin güvenilir bir protein kaynağı olan tavuğa ulaşmasını hedefliyoruz.

Toplumumuzun beyaz et tüketimini artırmayı ve önemli bir protein kaynağı olan tavuk etinin daha çok kişi tarafından daha çok miktarda tüketilmesi sektör olarak ilk önceliğimizdir. Hedefimiz Türkiye piliç eti tüketimini 2025 yılında 25,6 kg’a çıkarmak. Bu yarışmanın toplumda farkındalığın oluşturulması açısından etkili olacağına ve ülkemiz insanının bu değerli protein kaynağından mahrum bırakılmaması gerektiğine inanıyorum.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın