“Tarımsal Biyoteknolojilerin, Tarımdaki Rolü Büyük!”

-

15-17 Şubat 2016 tarihleri arasında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından düzenlenen “Tarımsal Biyoteknolojilerin Sürdürebilir Gıda Sistemleri ve Beslenmedeki Rolü” adlı uluslararası sempozyumda biyoteknolojilerin çiftçilere nasıl fayda sağlayacağı görüşüldü.

400’den fazla bilim adamı, hükümet temsilcisi, sivil toplum kuruluşu, özel sektör, akademisyen ve çiftçi kooperatifleri, FAO’nun ev sahipliği yaptığı uluslararası sempozyuma katıldı. “Tarımsal Biyoteknolojilerin Sürdürebilir Gıda Sistemleri ve Beslenmedeki Rolü” adlı uluslararası sempozyumda tarımsal biyoteknolojilerin başta yoksulluk, iklim değişikliği ve nüfus artışıyla mücadele etmek zorunda kalan gelişmekte olan ülkelerdeki çiftçiler olmak üzere tüm çiftçilere ve ailelerine nasıl fayda sağlayacağı görüşüldü.

FAO Genel Direktörü José Graziano da Silva, bugün sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığı toplantıda, tarımsal biyoteknolojilere odaklanan sempozyumun amacının fikir alışverişi ve bilgi paylaşımının yapıldığı tarafsız bir forum oluşturmak olduğunu aktardı.

Tarımsal biyoteknolojilerin tarımda büyük bir rol oynadığını kaydeden Graziano da Silva, küçük ölçeklilerde dahil tüm çiftçilerin tarımsal biyoteknolojilerden faydalanması gerektiğine dikkat çekti.

José-Graziano-da-Silva-gidahatti

Toplantı, sivil toplum kuruluşlarının sempozyumda tüm paydaşlara seslerini duyurmada eşit haklar verilmediği ve sempozyuma katılımın özel sektör lehine olduğu gibi endişelerini dile getirmesinin ardından gerçekleştirildi.

Bunun üzerine Graziano da Silva, FAO’nun hiçbir çok uluslu şirketi desteklemediğini, tamamen tarafsız bir platform olduğunu ve asli görevlerinin açlık ve yetersiz beslenmeyi ortadan kaldırmak olduğunu dile getirdi.

Sivil toplumun; fikri mülkiyet hakları ve patent ile ilgili endişelerini dinleyen Graziano da Silva, bunların da FAO için önemli konular olduğunu vurguladı.

Sempozyum öncesinde sempozyuma katılımla ilgili olarak Graziano da Silva, bu tartışmada tüm paydaşların seslerini duyabileceğine dair uluslararası bir çağrı yapmıştı.

tarimsal-biyoteknoloji-gidahatti

Ayrıca sempozyumun sivil toplum ve özel sektör arasında bir denge kurduğunu ve her ikisine de eşit imkanlar tanındığını belirten Graziano da Silva, sivil toplumun sempozyuma daha küçük bir heyetle katılmak istediğini, FAO’nun da buna saygı duyduğunu ifade etti.

Sempozyumda genel olarak verimin, besin kalitesinin, üretimin artırılmasına ve tarım, hayvancılık ve balıkçılığın geliştirilmesine katkı sağlayacak biyoteknolojiler ele alındı.

Bu; fermantasyon işlemleri, biyo-gübre, suni tohumlama, aşı geliştirme, hastalık teşhisi ve biyopestisit geliştirme gibi “düşük teknolojili” uygulamaları da kapsıyor.

tarimsal-biyoteknoloji-gidahatti

Graziano da Silva; sempozyumun amacının, tüm katılımcıların biyoteknoloji hakkındaki bilgi, tecrübe ve uygulamalarını paylaşmasını sağlamak ve bunların sonucunda çevreye zarar vermeden çiftçileri destekleyen biyoteknolojileri belirlemek olduğunu belirtti.

Sempozyumda FAO, tarımsal biyoteknolojilerin çiftçilere ve ailelerine nasıl fayda sağladığını gösteren birkaç başarı öyküsü paylaştı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir