Tarımda Kadın Eli

-

imagesDünya Kadın Çiftçiler Günü programı kapsamında ağırlanan çiftçi kadınlar, TürkTraktör Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Rehda Cem Akyüz ile birlikte TürkTraktör’ün kadın çalışanları tarafından karşılandı.

Rehda Cem Akyüz, Türkiye’de de kadın çiftçilerin tarımsal faaliyetlerde kilit noktada olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Kadın çiftçilerimizin ülke tarımına ve ekonomisine getirdiği katma değer şüphesiz çok büyük. Dolayısıyla onları bir gün değil her gün hatırlamalı ve özverili çalışmalarını takdir etmeliyiz. Emeğin son derece yoğun olduğu, meşakkatli ancak bir o kadar da saygın bir meslek olan çiftçilikle uğraşan kadınlar, tarım sektörünü tüm güçleriyle sırtlıyor. Biz de TürkTraktör olarak, çiftçi kadınların bu emeklerinin karşılığını azami düzeyde almalarına destek olmak üzere onlarla sık sık bir araya geliyoruz. Onların ihtiyaçlarını ve beklentilerini öğreniyor, bu çerçevede farklı çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmalarımızda tarımda modern ve doğru tekniklerin uygulanması, mekanizasyon kullanımı, ürün ekonomisi gibi konulara öncelik veriyoruz.

Geçtiğimiz yıllarda bu çerçevede hayata geçirdiğimiz ‘Filizlerin Mucizeleri’ projemiz ile tarım ve otomotiv alanlarında kadınlarımızı cesaretlendiren önemli adımlar attık. Projenin tarımsal üretim ayağında kooperatifçilik, girişimcilik, toplumsal cinsiyet eşitliği, tarımda mekanizasyon ve iş sağlığı ile güvenliği, iyi tarım uygulamaları gibi ana eğitim konuları başta olmak üzere kadın çiftçilerimizi destekledik.”

Rehda Cem Akyüz otomatik dümenleme sistemine sahip ilk yerli traktörlerin etkinliğin mihenk taşı olduğunu dile getirerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu traktörler, tarımda en ileri teknolojiye sahip ürünleri yaygınlaştırma ve tüm çiftçilerimiz için erişilebilir kılma vizyonumuzun son örneği olarak öne çıkıyor. Uydu destekli otomatik dümenleme sistemine sahip ilk yerli traktörlerimiz, tarım faaliyetlerinde ihtiyaç duyulan tohum, ilaç, gübre ve yakıt gibi girdilerin gerektiği kadar kullanılmasına imkan verecek şekilde geliştirildi. Böylece toplam maliyetin düşürülmesini ve verimlilik artışını destekleyen traktörlerimizin, kadın çiftçilerimiz tarafından ilgiyle karşılanmasından büyük memnuniyet duyuyoruz.

Bununla da sınırla kalmayıp etkinliğimizi keyifli bir bilgi paylaşımı ve deneyim ortamı şeklinde kurguladık. Çiftçilerimize dijital karar desteği sağlamak için yılın ilk yarısında hizmete sunduğumuz Tarlam Cepte mobil uygulamamız ve ‘Hassas Tarım Uygulamaları Sistemleri’ne yönelik çalışmalarımız da etkinliğimizin odak noktalarıydı. TürkTraktör olarak, her alanda olduğu gibi tarım sektöründe de kadın istihdamını ve toplumsal cinsiyet eşitliğini savunuyor ve üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu bağlamda tüm kadın çiftçilerimizin Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü bir kez daha kutluyor ve her zaman yanlarında olacağımızın altını çiziyoruz.”
Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan, kadınların tarımsal üretime büyük katkılar sağladığını belirterek, ”Kadınlarımız tohumdan sofraya kadar tüm üretim süreçlerinde gıda güvenliğinin ve güvenilirliğinin sağlanması ve korunmasında büyük bir görev üstleniyor” dedi.

Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

”Kadınlarımız tohumdan sofraya kadar tüm üretim süreçlerinde gıda güvenliğinin ve güvenilirliğinin sağlanması ve korunmasında  büyük bir görev üstleniyor. Kadınlarımızın bu çabaları her türlü takdirin üzerindedir.  Bu nedenle kadınlarımızın ekonomik ve sosyal hayatta daha etkin yer alması konusunda destek ve teşviklerin artarak devam etmesi gerekmektedir.
Tarımsal üretimde çalışan kadınlarımızın eğitiminin sağlanması, tarımsal üretim teşviklerinden kadınlara karşı pozitif ayrımcılık yapılması ve kadın çiftçilerimizin sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınması konusunda yapılacak çalışmaları destekliyoruz.

Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü kutluyor, ülkemizin fedakâr üretici kadınlarımızın ekonomik ve sosyal alanda daha ileri seviyede yer almasını diliyoruz.’’

Gülizar

Bir Cevap Yazın