Tarım ve İnsan fotoğraflarıyla ödül aldılar

-
Tarım ve İnsan fotoğraflarıyla ödül aldılar

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Denizbank işbirliğiyle gerçekleştirilen 7. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması ödülleri verildi. Küresel, bölgesel ve bireysel anlamdaki huzursuzlukların nedeninin “özden kopuş” olduğunu belirten Bakan Çelik, “Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması bize özümüzü hatırlatıyor” dedi.

tarim-ve-insan-www.gidahatti.com“Toprak” tematik kategorili 7. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni’nde konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, yarışma ve ödül törenlerinin tarıma ilişkin toplumsal farkındalığın oluşması bakımından son derece önemli olduğunun altını çizerek, kültürel etkinliklerin tarım ve insan arasında köprü oluşturduğunu söyledi.

İnsanın, “Dünya büyük bir insan, insan küçük bir dünya” diye tanımlandığını ifade eden Çelik, çimenden, sudan, hayvanlar aleminden, ağaçtan kopan insanın mutlu olamayacağının günümüz insanında görüldüğünü dile getirdi.

Çelik, küresel, bölgesel ve bireysel anlamda huzursuzluklar olduğuna dikkat çekerek, “Nedenini özden kopuş, özden ayrılış diye düşünüyorum. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması bize özümüzü hatırlatıyor” değerlendirmesinde bulundu. Şehirlerin betonlaşmasının kalplerin de taşlaşmasını beraberinde getirdiğini ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

“Taşlaşan kalplerin ne gibi sorunlar çıkardığını bugün hep beraber izliyoruz. Kendisini tedavi eden doktora, hemşireyi darp eden, onu öldüren bir anlayış olabilir mi? Kadına el uzatan, kadını darp eden, kadını katleden bir anlayış medeniyetlerin beşiği olan bu coğrafyada düşünülebilir mi? Maalesef bunları acı bir şekilde görüyoruz. Çünkü fiziki anlamda kaybedilen birçok değer, ister istemez insan yaşantısının her türüne sirayet etmektedir.

Tarımı yalnız karın doyurmak ve ekonomi alanı olarak görmenin doğru olmadığını, bir bütün olarak baktığımızda aslında insanlığı bütünüyle tarımın kuşattığını ve bu kuşatma içerisinde insanın çok sağlıklı bir şekilde geleceği inşa edebileceğini hatırlatmış oluyorum. Dünün fotoğraflarına hayranlığımız devam ediyor, umarım bu dünün insanlarına hayranlığımıza dönüşmez ve insanlık konusunda geçmişin fotoğrafından nasibini alarak insanca yaşamak konusunda bu fotoğraflar bize yol gösterici olur temennisinde bulunuyorum.”

hakan-ates-www.gidahatti.com“Tarım sektörüne desteğimizi sürdürüyoruz”

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş de sektörde hayata geçirdikleri öncü çalışmalar ile çiftçilerin %72’sinin aklına ilk gelen iki bankadan biri olduklarını belirterek, “Müşterimiz olsun olmasın, tüm üreticilerin yüzde 24’ünün en beğendiği tarım bankası konumundayız” dedi.

Tarım sektörü için ellerini taşın altına koyarak çiftçilerin yanında olmaya çalıştıklarına dikkati çeken Ateş, “Yaptığımız yatırımlarla liderlik bayrağını büyük bir gururla taşıdığımız tarım sektöründe 1 milyonu aşan müşterimiz, 5,5 milyar lirayı aşan tarım kredimiz ile üreticilerimize desteğimizi sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması

Tarımın önemi konusunda sosyal ve bireysel duyarlılığın geliştirilmesini amaçlayan fotoğraf yarışmasında; “Genel”, “Çiftçi – Üretici Özel Ödülü, “Toprak” Teması Özel Ödülü kategorilerinin yanında, “Öğrenci”, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çalışanları” ve DenizBank çalışanları” olmak üzere 6 farklı kategori yer alıyor.

tarim-ve-insan-www.gidahatti.comBu yıl yarışmaya 401 katılımcı bin 827 eserle katıldı. Devlet Sanatçısı Ozan Sağdıç, Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Arslan Güven, Denizbank Kültür Sanat Danışmanı Perihan Yücel’den oluşan seçici kurulun değerlendirmeye aldığı 739 eserden 156 eser sergileme ve albüm çalışması için seçilirken, 17 eser ödüle layık görüldü.

Genel kategoride birincilik ödülü Ali Haydar Ceylan ve Ali Mermertaş’a, ikincilik ödülü Ahmet Fatih Sönmez ve Alp Yetimoğlu’na ve üçüncülük ödülü İSE Batuhan Beceren ve Ekrem Şahin’e verildi.

tarim-ve-insan-www.gidahatti.comDilek Erim de Denizbank Özel Ödülü almaya hak kazandı. Diğer kategorilerde ise bin ile 2 bin lira arasında değişen ödüller verildi.

Dereceye girenlere toplam 36,000 TL para ödülü verilen yarışma kapsamında sergilenmeye değer bulunan fotoğraflar; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı birimleri tarafından 81 ilde sergilenecek.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın